SIŽP pripravuje metodiku kontroly bioplyniek pri riekach | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

SIŽP pripravuje metodiku kontroly bioplyniek pri riekach

Impulzom bola nedávna havária na bioplynovej stanici v Budči a znečistenie rieky Hron. Ďalším krokom má byť dodatočné posúdenie vplyvov vybraných MVE na životné prostredie.

SIŽP pripravuje metodiku kontroly bioplyniek pri riekach

Ilustračné foto: Depositphotos

Štát pripravuje opatrenia, ktoré majú zabrániť ďalšej devastácii na rieke Hron. Informoval o tom minister životného prostredia Ján Budaj s tým, že umelé prehradenia na rieke Hron, ale aj bioplynové stanice v blízkosti vodného toku zmenili ekosystém rieky a vytvorili riziká pre životné prostredie.

Koncom júla došlo na rieke k masívnemu úhynu rýb. Mimoriadne zhoršenie vôd, ktoré vzniklo na Bienskom potoku, spôsobil strom, ktorý sa počas búrky zlomil, a tým poškodil skladovací vak bioplynovej stanice v obci Budča vo Zvolenskom okrese.

Z vaku následne vytieklo približne 500 metrov kubických digestátu, teda látky, ktorá obsahuje dusičnany a fosforečnany. Únik znečistenia spôsobil masívny úhyn rýb v lokalite Trnavá Hora – Jalná, ktorá sa nachádza o sedem riečnych kilometrov nižšie.

Toto znečistenie však nie je jediným problémom, ktorý negatívne ovplyvnil život v rieke. Ochranári, rybári, vedci aj aktivisti už niekoľko rokov poukazujú na to, že by sa na Slovensku mala otvoriť diskusia o hodnotení prínosov a strát z existujúcich prehradení na Hrone a v prípade prevyšovania negatív aj debata o ich odstránení.

Na tejto rieke už existuje 20 malých vodných elektrární (MVE), pričom menšie stupne a hate boli postavené aj na účely odberov vody.

Problémom je, že mnohé MVE nie sú funkčné a predstavujú len prekážku. Na slovenských riekach je pritom už viac ako tisíc bariér.

Slovensko čelí konaniu zo strany Komisie

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Viaceré vodárenské zdroje treba rozšíriť, pomôže štátna pomoc aj eurofondy, apelujú vodári

Viaceré vodárenské zdroje treba rozšíriť, pomôže štátna pomoc aj eurofondy, apelujú vodári

Z dôvodu sucha musia vodárne prijímať opatrenia na stabilizáciu dodávok pitnej vody. Problém vidia v tom, že sektor je výrazne podfinancovaný. Kľúčové je stabilizovať rozpočty vodární, tvrdia.

Obmedzí nakladanie s vodou v čase mimoriadneho sucha. Česi založili špeciálnu komisiu

Obmedzí nakladanie s vodou v čase mimoriadneho sucha. Česi založili špeciálnu komisiu

Právomocou komisie bude napríklad rozhodnúť o mimoriadnej manipulácii na vodných dielach, ktorá zaistí zvýšenie prietokov vo vodných tokoch alebo, naopak, zadržanie vody.

Opätovné zmrazenie pólov? Lacné a realizovateľné riešenie, tvrdia vedci

Opätovné zmrazenie pólov? Lacné a realizovateľné riešenie, tvrdia vedci

Vstrekovanie aerosólov do atmosféry za účelom ochladenia planéty vzbudzuje obavy. Na póloch sa však podľa expertov oplatí zariskovať.