Pripomína plávajúcu skládku. Časť balkánskej rieky zaplavila hromada odpadu | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Pripomína plávajúcu skládku. Časť balkánskej rieky zaplavila hromada odpadu

Rieku Drinu vo východnej Bosne zaplavili tisícky metrov kubických odpadu. Podľa odhadov sa v krajine nachádza viac ako 1 400 nelegálnych skládok.

Pripomína plávajúcu skládku. Časť balkánskej rieky zaplavila hromada odpadu

Ilustračné foto: Depositphotos

Na hladine rieky Drina vo východnej Bosne sa za posledný týždeň začalo hromadiť obrovské množstvo odpadu. Zachytila ho bezpečnostná bariéra pred elektrárenským múrom vodnej elektrárne Višegrad. Informovala o tom agentúra AP s tým, že odpad sa hromadí v rieke s pravidelnosťou, a to najmä v zime a na jar, keď je v rieke veľa vody.

Dôvodom aktuálneho znečistenia sú lokálne záplavy, ktoré zasiahli krajinu v dôsledku minulotýždňových výdatných zrážok a nezvyčajne teplého počasia. Tie však zároveň poukázali na hlbší problém tejto krajiny – veľké množstvo nedostatočne regulovaných skládok odpadu. Odpad totiž končí v rieke z dôvodu zle spravovaných skládok pozdĺž tokov na Balkáne, prípadne odpad do vody ľudia hádžu priamo.

Denník Voda-portal.sk sa pozrel na to, akým environmentálnym výzvam čelí Balkán a ako Bosna nakladá so svojím komunálnym odpadom.

Odstránenie odpadu z rieky trvá aj pol roka

Plávajúci odpad predstavujú rôzne plastové fľaše, ale aj staré hrdzavé sudy, opotrebované pneumatiky, domáce spotrebiče, naplavené drevo či iný odpad, ktorý rieka nazbierala z jej prítokov.

„V posledných dňoch sme mali veľa zrážok a prívalových povodní, ale zaznamenali sme aj obrovský objem vody z prítokov Driny v Čiernej Hore, ktorý už, našťastie, ustupuje,“ povedal Dejan Furtula z environmentálnej skupiny Eko Centar Visegrad.

Rieka Drina je dlhá 346 kilometrov a preteká od horských oblastí na severozápade Čiernej Hory cez Srbsko a Bosnu. Niektoré jej prítoky sú pritom známe svojou smaragdovou farbou a unikátnou scenériou. Úsek pozdĺž hranice medzi Bosnou a Srbskom je tiež veľmi obľúbený medzi vodákmi.

Podľa odhadov sa za priehradou na rieke Drina v posledných dňoch nahromadilo asi desaťtisíc metrov kubických odpadu, pričom rovnaké množstvo bolo vytiahnuté v posledných rokoch z tejto oblasti. Likvidácia tohto odpadu trvá v priemere až šesť mesiacov. Odpad potom končí na komunálnej skládke v meste Višegrad, ktorá však podľa ekológov nemá ani dostatočnú kapacitu na nakladanie s komunálnym odpadom mesta.

„Na tejto skládke komunálneho odpadu sú stále nejaké požiare. Nejde len o obrovské ekologické a zdravotné riziko, ale aj o veľkú hanbu pre nás všetkých,“ dodal D. Furtula.

Balkán zaostáva v mnohých ukazovateľoch

 
 

Zostáva vám 49% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.