Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Rastúci dopyt po potravinách by mohli uspokojiť riasy, myslia si vedci

V novej štúdii americkí výskumníci predstavujú ambiciózny plán, ako zabezpečiť dostatok živín pre rastúcu svetovú populáciu.

Rastúci dopyt po potravinách by mohli uspokojiť riasy, myslia si vedci

Foto: Cyanotech Corporation | Cornell University | Oceanography

Nedostatok potravín by mohla pokryť akvakultúra rias

Do polovice tohto storočia bude musieť spoločnosť výrazne navýšiť potravinovú produkciu, no zároveň znížiť jej škodlivé dopady na klímu, využívanie pôdy, zdroje sladkej vody a biodiverzitu. Potrebné preto bude nájsť alternatívy k dnešnému modelu poľnohospodárstva, ktorý produkuje veľké množstvo emisií.

Pestovanie výživných mikrorias bohatých na bielkoviny v pobrežných akvakultúrnych systémoch zásobovaných morskou vodou, predovšetkým na pobrežiach krajín globálneho Juhu, by mohlo pomôcť zvýšiť produkciu potravín o viac ako 50 % a uživiť svetovú populáciu, ktorá bude do roku 2050 podľa odhadov predstavovať desať miliárd ľudí.

Výskumníci z Cornell University v Spojených štátoch popisujú, že pestovanie rias na pobreží by mohlo vyriešiť nedostatok živín, ktorému bude spoločnosť podľa predpokladov čeliť, a zároveň zvýšiť environmentálnu udržateľnosť.

„Máme príležitosť pestovať zdroj potravy, ktorý je vysoko výživný a rýchlo rastie, pričom na pestovanie môžeme využiť prostredia, ktoré nemajú iné využitie. A keďže pestovanie prebieha v relatívne uzavretých a kontrolovaných zariadeniach, vplyvy na životné prostredie sú menšie,“ uvádza vedúci štúdie profesor Charles Greene.

Živín bude nedostatok, riešenia musíme hľadať už teraz

Svetová populácia bude v nadchádzajúcich desaťročiach narastať, no podľa vedcov mnohé faktory obmedzia množstvo potravín, ktoré budeme schopní dopestovať. Pôjde predovšetkým o klimatickú zmenu, obmedzenia ornej pôdy, nedostatok sladkej vody či poškodzovanie životného prostredia.

Oproti roku 2010 narastie počet ľudí na planéte do roku 2050 podľa odhadov o 43 %, teda o tri miliardy. Preto kým v roku 2010 bolo na uživenie sveta potrebných 13,1 biliónov kilokalórií, v roku 2050 ich bude treba o 7,4 bilióna viac.

Odhaduje sa, že v súčasnosti trpí podvýživou štvrtina svetovej populácie. Dve miliardy ľudí neprijíma v strave dostatočné množstvá mikroživín a osemsto miliónov ľudí nemá ani minimálny denný príjem kalórií.

Veľký problém predstavuje plytvanie potravinami aj samotný dodávateľský reťazec, no aj keby sa tieto oblasti do roku 2050 výrazne zdokonalili, na nakŕmenie ďalších troch miliárd ľudí, predovšetkým v rozvojových krajinách, to nebude postačovať.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chcú meniť nariadenie o útvaroch podzemných vôd. Vláda predložila plán na ďalší rok

Chcú meniť nariadenie o útvaroch podzemných vôd. Vláda predložila plán na ďalší rok

Nový plán legislatívnych úloh počíta len so zopár zmenami, ktoré sa týkajú vôd.

Vedia predvídať vlnobitie. Roboty môžu zefektívniť pobrežné elektrárne

Vedia predvídať vlnobitie. Roboty môžu zefektívniť pobrežné elektrárne

Vďaka novej technológii, ktorá umožňuje použitie robotov aj na rozbúrenom mori, by mohla byť prevádzka pobrežných veterných elektrární aj prílivových turbín lacnejšia, rýchlejšia a bezpečnejšia.

Využijú už existujúcu ČOV. Vodárne chcú pripojiť dve obce do systému kanalizácie

Využijú už existujúcu ČOV. Vodárne chcú pripojiť dve obce do systému kanalizácie

Obsah žúmp sa v súčasnosti dostáva do podzemných vôd aj vodných tokov, konštatuje vodárenská spoločnosť.

X
X
X
X