INNOGY
INNOGY
INECS

Pitná voda v Košiciach je bezpečná, Kravčík šíri nekorektnú politickú kampaň, tvrdí VVS

Environmentalista Michal Kravčík už niekoľko týždňov na sociálnych sieťach upozorňuje na to, že pitná voda v Košiciach môže byť zo zdravotného hľadiska nebezpečná. VVS však zdôrazňuje, že výsledky analýz ukazujú pravý opak.

Michal Kravčík

Michal Kravčík / Foto: FB Michal Kravčík

Slovenský hydrológ a environmentalista Michal Kravčík, ktorý je zároveň držiteľom Goldmanovej ceny za rok 1999, sa na svojej facebookovej stránke rázne „oprel“ do Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

Okrem tvrdení, že voda v Košiciach obsahuje zvýšenú mieru arzénu a antimónu, ktoré predstavujú závažné problémy pre zdravie ľudského organizmu, tiež v jednom videu poukazuje na stav vodárenskej nádrže Bukovec.

Foto: FB Michal Kravčík

Vo videu je možné vidieť zábery na sinice a žaby v nádrži. Kravčík tiež hovoril o ukladaní bahna a sedimentov na jej dne. „Štartujú tu hnilobné, chemické a biologické procesy, čo je vo vodárenskej nádrží časovaná ekologická bomba,“ tvrdí vo svojom príspevku.

VVS sa bráni

Tieto vyjadrenia na Kravčíkovej sociálnej sieti na seba nenechali dlho čakať. Východoslovenská vodárenská spoločnosť odmieta akékoľvek obvinenia ohľadom zníženej kvality pitnej vody. Tvrdí, že ide len o nekorektnú politickú kampaň.

Podľa VVS sú takéto vyjadrenia absolútne nepravdivé, pričom pitná voda distribuovaná verejným vodovodom spĺňa všetky kritériá stanovené vyhláškou, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole kvality pitnej vody, programe monitorovania a manažmente rizík pri zásobovaní pitnou vodou.

VVS zároveň ubezpečuje, že kvalitu pitnej vody kontrolujú aj príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Zaviedli dvojstupňovú technológiu úpravy

Vodárne tiež zverejnili celý postup úpravy vody. Z vodárenskej nádrže Bukovec, ktorá je v správe SVP, je privádzaná surová voda prívodným potrubím DN 1000 v dĺžke takmer 1,7 km do Úpravne vody (ÚV) Bukovec v správe VVS. ÚV bola budovaná v dvoch linkách, ktoré sú vybudované paralelne. Každá linka je schopná nezávisle upraviť 350 l/s.

Úpravňa pritom využíva dvojstupňovú technológiu, ktorá je prispôsobená na odstránenie antimónu, arzénu, zákalotvorných látok, makromolekulových organických látok, mikrobiologického a biologického znečistenia, ale aj mangánu.

„V zmysle platnej legislatívy sa voda kontroluje od vodárenského zdroja, cez úpravu vody, jej akumuláciu až po vodovodný kohútik u spotrebiteľa,“ vysvetľuje Dušan Hudec, vedúci prevádzky Úpravne vody Bukovec VVS, závod Košice.

ÚV Bukovec / Foto: VVS, a. s.

Zároveň podotýka, že súčasná technológia úpravne neumožňuje vynechať niektorý z technologických stupňov úpravy.

VVS ďalej ubezpečuje, že voda je počas výroby a distribúcie pravidelne kontrolovaná v Laboratóriu pitných vôd Bukovec a Špecializovanom laboratóriu vôd v Košiciach.

„Analýzy vzoriek vody z jednotlivých technologických stupňov na ÚV sa vykonávajú denne, tým pádom má prevádzka denne možnosť odkontrolovať, či technologický proces prebieha správne,“ vysvetľuje Hudec.

Surová voda spĺňa kritériá

Samotný proces úpravy surovej vody na pitnú trvá približne 14 hodín. Pri odbere surová voda prechádza cez mechanický stupeň, ktorý slúži na zachytávanie hrubých nečistôt nachádzajúcich sa v odoberanej vode.

Cez rozdeľovací objekt nateká donádrže, kde sa pridáva koagulant. Po zase koagulácii zase dochádza k sedimentácii vyvločkovaného kalu.

„Ďalej nateká na otvorené rýchlofiltre s medzidnom (jednovrstvové - piesok FP2), kde sa zachytia aj najmenšie vločky z čírenia a mikroorganizmy a zároveň tu sa odstráni mangán z upravovanej vody a to filtráciou cez piesok preparovaný vyššími oxidmi mangánu. Upravená voda z filtrov sa v akumulačných nádržiach (2 ks, objem jednej nádrže 1 440 m3) hygienicky zabezpečuje chlórnanom sodným vyrobeným na mieste a chloramináciou,“ vysvetľuje proces Nataša Riganová, vedúca útvaru chemicko-technologických činnosti VVS.

Foto: VVS, a. s.

Podľa VVS teda to, na čo upriamuje na sociálnych sieťach pozornosť Kravčík, sú kvalitatívne parametre sedimentov, a teda usadenín vo vodárenskej nádrži.

Vodárenská spoločnosť zdôrazňuje, že surová voda kritériá vyhlášky spĺňa. Čo sa týka obsahu arzénu v surovej vode, v období rokov 2011 až 2019 boli v surovej vode namerané maximálne hodnoty od 9,6 do 21,5 µg/l (0,0096 - 0,0215 mg/l).

Medzná hodnota arzénu je pritom podľa platnej vyhlášky vo výške 50 µg/l (0,05 mg/l). „Podotýkame, že ide o surovú vodu, ktorú VVS ďalej upravuje na pitnú vodu,“ dodáva vodárenská spoločnosť.

VVS podala trestné oznámenie

V utorok (16. apríla 2019) zároveň VVS oznámila, že na Michala Kravčíka podala trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy.

„Pokiaľ má pán Kravčík pochybnosti, mal by sa obrátiť na príslušné orgány dozorujúce kvalitu vody, prípadne využiť právne kroky, čo doteraz neurobil. Namiesto toho vedie nekorektnú politickú kampaň, do ktorej vťahuje obyvateľov mesta Košice,“ konštatuje VVS.

Na Kravčíka reagoval aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach. Vo svojej tlačovej správe ubezpečil, že od začiatku roku 2016 až doteraz odborní pracovníci odobrali v meste Košice spolu 619 vzoriek pitnej vody z 34 odberných miest.

Foto: VVS, a. s.

Tie sú rozmiestnené plošne po celom meste tak, aby bola zmonitorovaná kvalita pitnej vody v každej mestskej časti.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.