Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Oplatí sa monitorovať COVID-19 v odpadovej vode? Vedci zhrnuli klady aj zápory

Sledovanie výskytu koronavírusu v kanalizácii má zmysel, no analýzy nemusia byť vždy úplne presné, naznačujú dve americké štúdie.

Oplatí sa monitorovať COVID-19 v odpadovej vode? Vedci zhrnuli klady aj zápory

Foto: Depositphotos

Monitoringom predchádzajú komunitnému šíreniu

Od septembra 2020 vedci z Kalifornskej univerzity v Davise monitorujú prítomnosť koronavírusu v odpadových vodách v areáli univerzity a v meste Davis. O výhodách aj limitoch testovania odpadových vôd v záujme ochrany verejného zdravia počas pandémie COVID-19 napísali pre vedecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.

Program monitorovania odpadových vôd v meste a na kampuse vedú docentka Heather Bischel a doktorandka Hannah Safford z Katedry stavebného a environmentálneho inžinierstva a docentka Karen Shapiro z Fakulty veterinárneho lekárstva.

Vzorky sa odoberajú raz za týždeň, trikrát za týždeň alebo každý deň z viac ako päťdesiatich lokalít rozmiestnených po celom areáli UC Davis a v kanalizačnej sieti mesta Davis. Výsledky monitorovania počas pandémie umožnili študentom vrátiť sa do školy a pomohli úradom porozumieť komunitnému šíreniu COVID-19.

Podľa vedkýň epidemiologické postupy založené na odpadových vodách zohľadňujú potreby zodpovedných orgánov a nepochybne prispievajú k ukončeniu pandémie, no napriek tomu nejde o dokonalú metódu.

Metóda má plusy aj mínusy

Infikovaní ľudia začínajú vírus vylučovať už niekoľko dní predtým, ako sa u nich objavia príznaky, a práve preto môže monitorovanie odpadových vôd poslúžiť na včasné varovanie pred komunitným šírením. Z hľadiska zhromažďovania údajov o šírení nákazy v určitej oblasti je táto metóda tiež nákladovo efektívnejšia ako rozsiahle individuálne klinické testovanie.

Saffordová, Shapirová a Bischelová však priznávajú, že monitorovanie odpadových vôd má aj obmedzenia. Keď je nákaza v komunite vysoká, účinnosť tejto metódy ako systému včasného varovania klesá. Navyše, hoci monitorovanie odpadových vôd je relatívne lacné, vyžaduje si špecializované vybavenie aj personál na odber, spracovanie a vyhodnocovanie vzoriek.

Okrem toho aj rozhodovanie o tom, ako na základe údajov o odpadových vodách postupovať, môže byť náročné, pretože výsledky neidentifikujú konkrétnych infikovaných – ukazujú iba štvrť v rámci mesta alebo komplex budov, ako napríklad internát, v rámci ktorých môže hroziť komunitné šírenie nákazy.

V meste Davis sa údaje o odpadových vodách používajú na strategické rozposlanie upozornení prostredníctvom emailu či textových správ, ktorými príslušné orgány obyvateľov mesta vyzývajú, aby sa nechali otestovať, keď lokálna úroveň šírenia vírusu stúpa.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zopakujú simulovanú záplavu. Vodohospodári opäť pustia viac vody do ramien Dunaja

Zopakujú simulovanú záplavu. Vodohospodári opäť pustia viac vody do ramien Dunaja

Oproti jarnej simulácii bude letná záplava menej intenzívna a potrvá kratšie.

Prinášajú prelomové zistenie. Plastový odpad v oceáne dokáže rozkladať morská huba

Prinášajú prelomové zistenie. Plastový odpad v oceáne dokáže rozkladať morská huba

Hoci baktérií degradujúcich plasty v mori už bolo objavených viacero, huby s touto schopnosťou sú doposiaľ skôr ojedinelé.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť doplnila dozornú radu, pribudol aj nový orgán

Východoslovenská vodárenská spoločnosť doplnila dozornú radu, pribudol aj nový orgán

Akcionári spoločnosti sa stretli na valnom zhromaždení. Čakalo ich viacero hlasovaní.

X
X
X
X