Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Októbrové povodňové škody v Košickom kraji prekročili dva milióny eur

Východ Slovenska je tradične tou časťou krajiny, v ktorej sú zaznamenané v priemere najvyššie škody po povodniach.

Októbrové povodňové škody v Košickom kraji prekročili dva milióny eur

Ilustračné foto: Pixabay

Intenzívne októbrové dažde spôsobili škody na viacerých cestách v majetku Košického samosprávneho kraja. Informovala o tom košická župa na svojej webovej stránke.

Najhoršia situácia bola pritom na Spiši, kde sa z korýt vyliali rieky Hornád a Hnilec. Škody v tisícoch eur však zaznamenal aj okres Košice-okolie.

„Najväčšie škody povodne spôsobili na úseku medzi Gelnicou a Prakovcami na Spiši, kde narušili priepust. Vybudovať tu budeme musieť nový oporný múr, dláždenú priekopu a dva nové priepusty, pričom oprava by mohla stáť od 360 000 eur až do 1 500 000, podľa rozsahu škôd a potreby rekonštrukcie,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Zároveň dodal, že ďalšie škody spôsobila rieka Hnilec medzi Gelnicou a Jaklovcami, kde odtrhla časť vozovky.

V tomto prípade košická župa odhaduje predbežnú škodu v objeme 180-tisíc eur. Záchranné a zabezpečovacie práce alebo mimoriadna udalosť boli zaznamenané spolu na viac ako dvadsiatich úsekoch v celom kraji. Celkové škody podľa odhadov prekročili dva milióny eur.

Ďalej spodná voda poškodila cestu v obci Kluknava, kde došlo k odtrhnutiu časti krajnice vrátane oporného múra, ktorému hrozí zrútenie.

Správa ciest Košického samosprávneho kraja podľa výsledku z obhliadky vyčíslila škodu na približne 300-tisíc eur.

Riadime sa manipulačným poriadkom, bráni sa SVP

Hornád takisto zaplavil extravilán obce Kysak vrátane župnej Školy v prírode. Poškodené je oplotenie areálu, multifunkčné ihrisko aj steny a dvere v časti budovy. Odstránenie všetkých škôd by malo župu stáť viac ako 20-tisíc eur.

Okrem silného dažďa považuje košická župa za príčinu rozsiahlych škôd v okrese Košice-okolie aj neprimerané vypúšťanie Ružína.

Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý spravuje vodné toky v dĺžke viac ako 55-tisíc kilometrov, však zdôrazňuje, že manipulácia na vodných stavbách prebieha v zmysle manipulačného poriadku.

Podľa štátneho podniku by vodná stavba nedokázala zachytiť celú povodňovú vlnu ani v tom prípade, keby bola úplne prázdna.

Košický kraj „viedol“ aj vlani

 
 

Zostáva vám 44% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Vodné a stočné 2026: Zmapovali sme, aké ceny si účtujú vodárne (aktualizované)

Vodné a stočné 2026: Zmapovali sme, aké ceny si účtujú vodárne (aktualizované)

Pozreli sme sa, s akými cenami vodného a stočného vstupujú slovenské vodárenské spoločnosti do nového roka.

Pomôže v období sucha, keď bude vody spod zeme málo. OVS investuje do úpravne vody

Pomôže v období sucha, keď bude vody spod zeme málo. OVS investuje do úpravne vody

Projekt počíta s automatickou tlakovou ultra filtráciou.

Voda zdražie aj na západnom Slovensku, ÚRSO vodárňam po precenení majetku uznal vyššie ceny

Voda zdražie aj na západnom Slovensku, ÚRSO vodárňam po precenení majetku uznal vyššie ceny

Nový znalecký posudok má Západoslovenská vodárenská spoločnosť od ústavu, kde predseda ÚRSO stále pôsobí ako aktívny znalec.

X
X
X
X