Izrael je skutočným priekopníkom technológie odsoľovania. Vďaka nej už dekády účinne hospodári s vodnými zdrojmi. Narastajúce suchá však spochybňujú desalinačnú stratégiu súčasnej vlády.
Na horúcom a vyprahnutom Strednom východe je voda tekutým zlatom. Odborníci už dlhú dobu považujú Izrael za ukážkový príklad toho, ako možno efektívne hospodáriť s vodou v oblasti zasiahnutej obrovským suchom.
Existujú odhady, že až 90 % vytvorenej odpadovej vody sa tu opätovne využíva. Tým sa Izrael stal globálnym lídrom v tejto oblasti. Ďalšou zaujímavosťou je fakt, že Izrael získava približne 60 percent domácej vody z odsoľovania.
Desalinácia tu má svoju históriu
Najnovšie trendy desalinácie sú tak takmer vždy spojené práve s Izraelom. Tvárou v tvár obmedzeným zrážkam a vysiľujúcemu podnebiu sa Izrael stále viac spolieha na morské zdroje. Svoju prvú odsoľovaciu stanicu vybudoval už v 60. rokoch v Eilate.
Problémy sa však kopia. V minulom roku dosiahla hladina Galilejského jazera historické minimum vo výške 213,135 metrov pod hladinou mora. Takúto hodnotu naposledy zaznamenali pred takmer sto rokmi.
Práve z tohto dôvodu viacerí odborníci začali poukazovať na možnosť, že v roku 2018 v niektorých izraelských oblastiach nemusí potiecť voda z kohútika.
Šetriť či odsoľovať?
Roky verejný sektor upozorňoval obyvateľov, aby šetrili vodou: Sprchujte sa kratšiu dobu. Snažte sa, aby vaše záhrady boli dostatočne odolné. Racionálne nakladajte s týmto zdrojom.
Následne Izrael začal intenzívne investovať do technológií desalinácie a vyhlásil, že nadobro vyriešil problém s vodou vďaka zdrojom zo Stredozemného mora. Kedysi všadeprítomné ochranné opatrenia vymizli.
Päťročné sucho však začína spochybňovať takúto stratégiu – farmári čelia problémom a najdôležitejšie vodné útvary krajiny sa postupne zmenšujú.
„Nikto neočakával päť rokov pretrvávajúceho sucha, takže aj napriek našim desalinačným schopnostiam ide stále o veľmi, veľmi vážnu situáciu,“ vyhlásil izraelský minister pre energetiku Yuval Steinitz.
Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že izraelská technologická zdatnosť nemusí postačovať na prekonanie síl prírody.
Sever stráca vodu
Dlhotrvajúce sucho vysušilo aj niektoré prítoky Jordánu, ktorý tečie na juh do Galilejského mora, a potom sa rozvetvuje v dĺžke 360 kilometrov na najnižšie miesto na Zemi, v Mŕtvom mori.
„Izrael definitívne odsunul racionálne nakladanie s vodou do úzadia. Hneď ako boli odsoľovacie zariadenia v prevádzke, vláda vytvorila falošný pocit bezpečia a spotreba vody vzrástla,“ kritizuje situáciu člen Izraelskej únie pre ochranu životného prostredia Sarit Caspi-Oron.
Odsoľovaná voda sa dostáva do izraelských domácností v najľudnatejšom regióne krajiny pozdĺž pobrežia, ako aj pre niektorých obyvateľov vnútrozemia.
V severnom Izraeli sa však obyvatelia stále spoliehajú na rýchlo sa zmenšujúce prírodné zdroje. Doteraz ich príjem nebol obmedzený. Posledné dva roky však ukazujú pravý opak.
Medzi prvými, kto pocítil účinky súch, boli farmári z oblasti Galiley. Vláda pre nich totiž stanovila obmedzené množstvo vody na využívanie, čo ešte viac ohrozilo ich zraniteľné živobytie. V dôsledku toho museli mnohí prehodnotiť, aké plodiny vlastne môžu vysádzať.
Desalinácia je nákladná
Súčasná infraštruktúra neumožňuje prepraviť odsolenú vodu pre farmárov na severe. Sú však aj iné dôvody, prečo nestaviť všetko na desalináciu.
Takéto zariadenia totiž vyžadujú obrovské množstvo energie a sú nákladné na budovanie a prevádzku.
Prílišné spoliehanie sa na desalináciu tiež vytvára potenciálne bezpečnostné riziko, keďže útok na takéto zariadenia by eventuálne mohol odstaviť veľké časti dodávok pitnej vody v krajine.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.