Prípadov podľa inšpektorov neubúda.
Česká inšpekcia životného prostredia (CIŽP) vykoná každý rok v oblasti odberov povrchových či podzemných vôd približne sto plánovaných kontrol a asi dvojnásobok kontrol neplánovaných. A ako minulý týždeň (25. októbra) informovala na základe najnovších dát, situácia v Českej republike sa z dlhodobého hľadiska nezlepšuje.
Medzi najčastejšie preverované patria prevádzky s odberom vôd na prevádzku malých vodných elektrární (MVE) a na účely umelého zasnežovania. „Tieto dva spôsoby využívania vôd patria medzi prípady, ktoré významným spôsobom ovplyvňujú celkovo vodné ekosystémy,“ vysvetľuje inšpekcia v tlačovej správe.
Sucho zhoršuje problém
Z výsledkov kontrol v rokoch 2015 – 2023 podľa ČIŽP nemožno v rámci nadlimitných odberov vôd odvodiť klesajúci ani rastúci trend. Inšpektori však konštatujú, že „do určitej miery“je nadlimitných odberov viac v období sucha.
„Problematickí sú najmä tí prevádzkovatelia MVE, ktorí v období sucha aj napriek vyhlásenému zákazu odberu vôd odoberajú do náhonov k derivačným MVE všetku vodu z vodných tokov. Týmto konaním môže dochádzať a niekedy bohužiaľ aj dochádza k obnaženiu koryta tokov a úhynom vodných živočíchov, ktorí na rýchlu zmenu v toku nestihnú zareagovať,“ upozorňuje inšpekcia životného prostredia u našich západných susedov.
Ako vysvetľuje Radek Tonner, vedúci oddelenia ochrany vôd ČIŽP, v rámci prevádzkovania MVE sa na vodných tokoch inšpektori stretávajú aj s tzv. špičkovaním, kedy je v krátkych časových intervaloch okamžite zastavená voda v toku a následne je všetka nazhromaždená voda jednorazovo vypustená na turbíny.
„Tento jav je veľmi negatívny ako z pohľadu zachovania základných biologických funkcií vodných tokov, tak aj z pohľadu ďalších užívateľov vôd,“ zdôrazňuje R. Tonner.
Niektoré povolenia sú nastavené zle
Ďalší významný a dlhotrvajúci problém v oblasti odberov vôd pre energetické využitie podľa ČIŽP spočíva v povoleniach, ktoré v minulosti vodoprávne úrady prevádzkovateľom MVE udeľovali na celú dobu životnosti vodného diela.
„Najmä pri starších povoleniach nie sú pravidlá v povoleniach jasne nastavené a skutočnosť, či prevádzkovateľ dodržiava minimálny zostatkový prietok v toku, tak nemáme na základe čoho skontrolovať. Prevádzkovatelia si sú tejto skutočnosti vedomí a často ju využívajú vo svoj prospech,“ dodáva R. Tonner.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.