Nový systém zavlažuje vodou zo vzduchu. Využíva prebytočné teplo zo solárnych panelov | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Nový systém zavlažuje vodou zo vzduchu. Využíva prebytočné teplo zo solárnych panelov

Vedci vyvinuli technológiu, ktorá zachytáva vlhkosť z atmosféry a zároveň ochladzuje fotovoltické články, čím zvyšuje ich účinnosť.

Nový systém zavlažuje vodou zo vzduchu. Využíva prebytočné teplo zo solárnych panelov

Foto: Pexels

Výskumníci prinášajú závlahu do suchého podnebia

Vedci v Saudskej Arábii vyvinuli systém poháňaný slnkom, pomocou ktorého je možné úspešne dopestovať plodiny. Funguje vďaka špeciálnemu hydrogélu a vodu čerpá zo vzduchu pri výrobe elektriny.

Experiment, ktorý overil fungovanie metódy, tím výskumníkov opísal v časopise Cell Reports Physical Science. Autori štúdie tvrdia, že prinášajú udržateľnú, nízkonákladovú stratégiu, ktorá môže zlepšiť bezpečnosť potravín aj vody pre obyvateľov oblastí so suchým podnebím.

Technológia je zacielená na dva problémy. Za prvé, v suchých a polosuchých oblastiach je pre potravinovú produkciu veľkou prekážkou nedostatok vodných zdrojov. Za druhé, fotovoltické články v týchto častiach sveta vytvárajú nadmerné množstvo tepla, ktoré znižuje ich energetickú účinnosť.

Vedci z Univerzity vedy a techniky kráľa Abdulláha preto vyvinuli systém, ktorý extrahuje vodnú paru z atmosféry a využíva ju na zavlažovanie plodín, čím zároveň ochladzuje solárne panely a zlepšuje tak ich výkon.

„Časť svetovej populácie stále nemá prístup k čistej vode alebo zelenej energii a mnohí z nich žijú vo vidieckych oblastiach so suchým alebo polosuchým podnebím,“ uvádza pre Cell Press hlavný autor Peng Wang, ktorý pôsobí ako profesor environmentalistiky.

„Náš návrh vyrába vodu zo vzduchu pomocou energie, ktorá by inak zostala nevyužitá. Je vhodný pre menšie farmy, ktoré sa nachádzajú na odľahlých miestach, napríklad na púšti či na ostrovoch uprostred oceánu,“ dodáva vedec.

Technológia produkuje vodu a ochladzuje panely

Systém s názvom WEC2P má dve nastavenia – ochladzovanie solárnych panelov a produkciu vody pre pestovateľské účely. Skladá sa zo solárneho fotovoltického panelu, ktorý je umiestnený nad vrstvou hydrogélu, ktorý sa nachádza navrchu veľkej kovovej skrinky, ktorá slúži na kondenzáciu a zachytávanie vody.

Profesor Wang a jeho tím tento hydrogél vyvinuli v predchádzajúcom výskume a výnimočný je tým, že dokáže účinne absorbovať vodnú paru z okolitého vzduchu, k čomu dochádza prevažne večer a v noci. Cez deň sa potom využíva odpadové teplo zo solárnych panelov, ktoré vzniká pri výrobe elektriny, na zahriatie hydrogélu, z ktorého sa následne uvoľňuje voda.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Na juhu Slovenska plánujú intenzifikáciu ČOV. Projekt má priniesť viaceré výhody

Na juhu Slovenska plánujú intenzifikáciu ČOV. Projekt má priniesť viaceré výhody

Pôvodná ČOV má viac ako 20 rokov a napriek úpravám z minulosti nemôže efektívne čistiť odpadové vody v príslušnej kvalite. Intenzifikácia to má zmeniť.

Nová metóda analýzy mikroplastov využíva infračervené žiarenie

Nová metóda analýzy mikroplastov využíva infračervené žiarenie

Vedci preskúmali koncentrácie plastových častíc vo vzorkách vody z Indického oceánu.

Pri Trnave chystajú revitalizačné opatrenia. Pomôžu s adaptáciou na zmenu klímy

Pri Trnave chystajú revitalizačné opatrenia. Pomôžu s adaptáciou na zmenu klímy

Hlavným cieľom opatrení je zaistiť a posilniť ekologické a vodohospodárske funkcie krajiny.