Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Ministerstvo predloží právnu úpravu na rokovanie vlády až v roku 2020. Dovtedy sa chce radiť so ZMOS aj Asociáciou vodárenských spoločností.

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Foto: Pxhere

Ministerstvo životného prostredia už dlhšiu dobu sľubuje novelu zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ktorá si vyžaduje niektoré zásadné zmeny.

Podľa najnovších informácií však sľubovaná novela tak čoskoro nebude. Ministerstvo má odôvodnenia, ktoré zverejnilo v rámci MPK. Pripomienkovať je možné do 25. októbra 2019.

Novela má vniesť do systému poriadok

Rezort životného prostredia už v marci konštatoval, že sa čoraz viac stretáva s pribúdajúcimi žiadosťami o poskytnutie podpory pri havarijnom stave verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie.

Práve z dôvodu porúch na verejnom vodovode niekedy dochádza k zásobovaniu obyvateľstva cisternami, prípadne existujúci zdroj vody nepostačuje, lebo je zanesený.

Envirorezort pritom zdôrazňuje, že ide najmä o rokmi zanedbanú povinnosť zo strany prevádzkovateľa verejného vodovodu.

„Aj preto ministerstvo v súčasnosti pracuje na dôležitej novele zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách. Reaguje na požiadavky, ktoré vyplynuli z praxe, no vnáša do systému aj poriadok a definuje vzťahy medzi jednotlivými subjektami – a to všetko za účelom zlepšovať kvalitu života ľudí a efektívne budovať, využívať a starať sa o vodárenskú infraštruktúru,“ uviedol hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák pre denník Voda-portal.sk ešte v marci.

Posledná novela pred 10 rokmi

Dnes (14. októbra) však ministerstvo dalo do MPK návrh na zrušenie úlohy z Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky na rok 2018, ktorá bola stanovená na mesiac september.

V správe ministerstvo uvádza, že dôvodom prípravy návrhu novelizácie zákona je potreba upraviť niektoré ustanovenia, kde ukázala prax, že nie sú dostatočne účinné, prípadne si vyžadujú pre jednoznačnosť doplnenie či upresnenie, keďže doposiaľ boli vykonané len dve priame menšie novely tohto zákona, z toho naposledy v roku 2009.

Novelu predložia na rokovanie až v roku 2020

„Vzhľadom na časový sklz pri príprave návrhu z dôvodu potreby rokovania so ZMOS a Asociáciou vodárenských spoločností s cieľom ustanoviť plne funkčnú a efektívnu právnu úpravu riadenia dodávky pitnej vody verejnými vodovodmi a odvádzania a čistenia odpadovej vody verejnými kanalizáciami, ako aj nastavenie efektívnych povinností pre vlastníkov a prevádzkovateľov verejných vodovodov a verejných kanalizácií, návrh zákona nebude predložený na rokovanie vlády v tomto roku,“ odôvodňuje ministerstvo.

Envirorezort zároveň zdôrazňuje, že na návrhu zákona ďalej pracuje a predpokladá predložiť novú právnu úpravu na rokovanie vlády v roku 2020.

Konferencia vodohospodárov

Kde zobrať financie

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Peter Šimurka: Zložkový pohľad na odpad spôsobuje viaceré praktické problémy

Peter Šimurka: Zložkový pohľad na odpad spôsobuje viaceré praktické problémy

Je zložkový pohľad na odpad, teda pozeranie sa naň len optikou vodného zákona alebo len optikou zákona o odpadoch, dlhodobo udržateľný?

Aké sú silné a slabé stránky ústavnej ochrany vody na Slovensku?

Aké sú silné a slabé stránky ústavnej ochrany vody na Slovensku?

Susedné Česko chytá posilnenie ochrany vody prostredníctvom ústavného zákona. Odborníci z UK v Prahe analyzovali, z ktorých krajín si Česko môže brať príklad. Ich pozornosti neuniklo ani Slovensko.

Zavlažovanie odpadovou vodou z frakovania má negatívny vplyv na imunitu rastlín

Zavlažovanie odpadovou vodou z frakovania má negatívny vplyv na imunitu rastlín

Z novej štúdie vyplýva, že recyklácia vody extrahovanej pri ťažbe ropy a zemného plynu na zalievanie plodín spôsobuje oslabenie ich imunitného systému a zvýšenú náchylnosť na rôzne patogény.