V meraní máme medzery. EEA radí, ako hodnotiť náklady a prínosy adaptačných opatrení | VODA-PORTAL.SK
Vodovody - kanalizace 2023
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

V meraní máme medzery. EEA radí, ako hodnotiť náklady a prínosy adaptačných opatrení

V oblasti analýzy prínosov a nákladov sú potrebné metodické zlepšenia. Len vďaka tomu budeme vedieť, či boli finančné prostriedky na dané opatrenia vynaložené efektívne.

Adaptačné opatrenia

Foto: Voda-portal.sk

Náklady a prínosy adaptačných opatrení na zmenu klímy treba lepšie pochopiť. Uviedla to Európska environmentálna agentúra (EEA) vo svojej najnovšej analýze (odkaz na celú správu nájdete na konci článku), v ktorej hodnotí hlavné metódy, výzvy a obmedzenia pri prijímaní týchto opatrení. Keď totiž hodnotíme ich ekonomickú stránku, mali by sme brať do úvahy tri kľúčové parametre – náklady na neprijatie opatrení, náklady na adaptáciu a (dodatočné) benefity adaptácie.

Prečo merať prínosy a náklady na adaptáciu? S meniacimi sa klimatickými podmienkami rastie potreba adaptácie a spoločenskej pripravenosti na zmenu klímy. Na druhej strane sú však zdroje, ktoré majú vlády k dispozícii, obmedzené, čo podľa EEA znamená, že treba lepšie pochopiť náklady a prínosy adaptačných opatrení, ako aj náklady na adaptáciu v porovnaní s nákladmi na neprijatie opatrení.

Agentúra zdôrazňuje, že pri hodnotení prínosov takýchto opatrení treba jednak zohľadniť zníženie vplyvu prírodných rizík, ale aj to, ako takéto opatrenia prispievajú k hospodárskemu rozvoju alebo iným prínosom, napríklad k biodiverzite, kvalite ovzdušia, hospodáreniu s vodou, zníženiu emisií skleníkových plynov, ako aj k zdraviu a celkovej pohode.

Získanie týchto poznatkov je však podľa EEA výzvou. Jedným z problémov je obmedzený prístup k informáciám o výdavkoch na adaptáciu na národnej a regionálnej úrovni. Ďalší problém súvisí s ťažkosťami pri výpočte hospodárskych, sociálnych a environmentálnych vplyvov zmeny klímy.

Súčasné údaje neumožňujú systémové posúdenie všetkých opatrení, ktoré majú vplyv na daný sektor alebo oblasť. Okrem toho súčasné poznatky neumožňujú jednoduché porovnanie nákladov a prínosov adaptačných opatrení v rôznych hospodárskych odvetviach, čo podľa EEA znamená, že v oblasti analýzy prínosov a nákladov sú potrebné metodické zlepšenia.

Nečinnosť sa nevypláca, potrebná je však jasná metodika

Agentúra si je však istá v jednom – nedostatok adaptačných opatrení spôsobuje veľké náklady. Napriek prebiehajúcemu úsiliu o zmiernenie a adaptáciu dosiahli hospodárske straty spôsobené extrémnymi prejavmi počasia a klímy v EÚ v rokoch 1980 až 2021 viac ako pol bilióna eur.

Len jedna štvrtina až jedna tretina týchto strát bola pritom poistená. Keďže investície do adaptácie sú financované predovšetkým z verejných zdrojov, je potrebné dôkladne zvážiť náklady na adaptačné programy a ich výsledné prínosy v porovnaní s nákladmi v prípade, že by sa nič nerobilo.

Logickým cieľom je zabezpečiť, aby zdroje do jednotlivých opatrení smerovali čo najefektívnejšie. Podľa EEA je tiež dôležité zaviesť metódy a zhromažďovať údaje, aby sa lepšie pochopilo, či investície do adaptácie pomáhajú znižovať hospodárske straty spôsobené extrémnymi prejavmi počasia a klímy.

Neexistuje pritom jasné vyčíslenie toho, ktoré by predstavovalo potrebu celkových investícií do adaptácie v rámci Európy. Jedna štúdia z roku 2015, ktorá sa však dotýkala len obmedzeného počtu sektorov, odhadla, že tieto potrebné ročné náklady by mali dosahovať 35 až 56 miliárd eur. Všetko však závisí od scenárov obmedzenia rastu globálnej teploty.

Kedy hovoríme o efektívnych riešeniach?

 
 

Zostáva vám 54% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Plán manažmentu povodňového rizika schválime už čoskoro, sľubuje Budajov rezort

Plán manažmentu povodňového rizika schválime už čoskoro, sľubuje Budajov rezort

Nedostatky v oblasti manažmentu povodňových rizík nám už dlhšiu dobu vyčíta Európska komisia.

Čistenie brehov aj návštevy nádrží. Na svetový (týž)deň vody vodohospodári pripravili množstvo aktivít

Čistenie brehov aj návštevy nádrží. Na svetový (týž)deň vody vodohospodári pripravili množstvo aktivít

Svetový deň vody každoročne pripadá na 22. marec. Slovenský vodohospodársky podnik však pre verejnosť pripravil nie deň, ale týždeň sprievodných podujatí na území celého Slovenska.

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Vládny návrh zákona, ktorý mal reflektovať aj na oblasť ochrany vôd, protipovodňové opatrenia či manažment dažďových vôd, neprešiel do druhého čítania v NR SR o jediný hlas.