Na rieke Hron došlo k masovému úhynu rýb, spôsobil ho uniknutý digestát | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Na rieke Hron došlo k masovému úhynu rýb, spôsobil ho uniknutý digestát

Úhyn sa mal pritom dotknúť všetkých druhov rýb.

Na rieke Hron došlo k masovému úhynu rýb, spôsobil ho uniknutý digestát

Foto: MO SRZ Žiar nad Hronom

V pondelok (26. júla) došlo k masívnemu úhynu rýb na rieke Hron. Mimoriadne zhoršenie vôd, ktoré vzniklo na Bienskom potoku, spôsobil podľa Ministerstva životného prostredia SR strom, ktorý sa počas búrky zlomil, a tým poškodil skladovací vak bioplynovej stanice v obci Budča vo Zvolenskom okrese.

Z vaku následne vytieklo približne 500 metrov kubických digestátu, teda látky, ktorá obsahuje dusičnany a fosforečnany. Únik znečistenia spôsobil masívny úhyn rýb v lokalite Trnavá Hora – Jalná, ktorá sa nachádza o sedem riečnych kilometrov nižšie.

„Organizácie rezortu životného prostredia Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) riešia situáciu v spolupráci s políciou i konateľom bioplynovej stanice. SIŽP vykonala odber vzoriek z odvodňovacieho kanála, Bienskeho potoka a rieky Hron. Vzorky budú analyzované v akreditovanom laboratóriu SVP,“ konštatoval envirorezort na sociálnej sieti.

Ministerstvo zároveň ubezpečilo, že vodohospodári vykonávajú aj obhliadku vodného toku až po Žiar nad Hronom a zástupcovia Slovenského rybárskeho zväzu zbierajú uhynuté ryby.

O situácii informovali na sociálnej sieti aj banskobystrickí policajti. „Na mieste vykonávajú opatrenia hasiči a príčinami úhynu sa už zaoberá polícia, ale aj inšpekcia životného prostredia. Bližšie informácie prinesieme neskôr,“ konštatovali.

Uhynulo obrovské množstvo rýb

Škody sú podľa rybárov obrovské. „Ten pocit, keď stojíte v rieke, odrazu sa začne voda farbiť na sivo, všade sa rozplýva štipľavý zápach, vyberáte ryby, ktoré plávajú po hladine, pretože hlbšie ako 10 centimetrov nevidíte a do nôh vám narážajú desiatky rýb plávajúcich dole prúdom, to je vec, ktorú neprajeme zažiť nikomu, ale, žiaľ, postupuje to smerom nadol a uvidíme, kde sa to až zastaví,“ uviedol Mário Bóna z Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Žiar nad Hronom.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Viaceré vodárenské zdroje treba rozšíriť, pomôže štátna pomoc aj eurofondy, apelujú vodári

Viaceré vodárenské zdroje treba rozšíriť, pomôže štátna pomoc aj eurofondy, apelujú vodári

Z dôvodu sucha musia vodárne prijímať opatrenia na stabilizáciu dodávok pitnej vody. Problém vidia v tom, že sektor je výrazne podfinancovaný. Kľúčové je stabilizovať rozpočty vodární, tvrdia.

Obmedzí nakladanie s vodou v čase mimoriadneho sucha. Česi založili špeciálnu komisiu

Obmedzí nakladanie s vodou v čase mimoriadneho sucha. Česi založili špeciálnu komisiu

Právomocou komisie bude napríklad rozhodnúť o mimoriadnej manipulácii na vodných dielach, ktorá zaistí zvýšenie prietokov vo vodných tokoch alebo, naopak, zadržanie vody.

Opätovné zmrazenie pólov? Lacné a realizovateľné riešenie, tvrdia vedci

Opätovné zmrazenie pólov? Lacné a realizovateľné riešenie, tvrdia vedci

Vstrekovanie aerosólov do atmosféry za účelom ochladenia planéty vzbudzuje obavy. Na póloch sa však podľa expertov oplatí zariskovať.