Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Na mikroplasty v mori sa viažu znečisťujúce látky. Ich toxicita sa výrazne zvyšuje

Vo vodnom prostredí sa na drobných plastových časticiach akumulujú nebezpečné látky.

Na mikroplasty v mori sa viažu znečisťujúce látky. Ich toxicita sa výrazne zvyšuje

Foto: Depositphotos

Mikroplasty zachytávajú škodlivé látky

V novej štúdii, ktorá bola uverejnená v časopise Chemosphere, vedci z Telavivskej univerzity zistili, že mikroplasty v morskom prostredí absorbujú toxické organické látky. Znečisťujúce látky sa v úlomkoch plastov koncentrujú a tým sa zvyšuje ich toxicita až desaťnásobne, čo môže mať vážny dopad na ľudské zdravie.

Pojem mikroplasty označuje plastové častice o veľkosti desiatok mikrónov až niekoľkých milimetrov, ktoré sa už v súčasnosti nachádzajú takmer všade: vo vode, v pôde, v potravinách a dokonca aj v ľadovcoch na severnom póle.

Keďže plast nie je prírodný materiál, v životnom prostredí sa rozkladá veľmi pomaly. Ide o proces, ktorý môže trvať tisíce rokov a pri ktorom sa z plastov väčších rozmerov štiepia mikroplasty. V prírode mikroplastové častice prichádzajú do styku s rôznymi znečisťujúcimi látkami, ktoré sa viažu na ich povrch. V tejto kombinácii môžu predstavovať hrozbu pre životné prostredie aj pre ľudské zdravie.

Toxicita látok sa násobne zvyšuje

V štúdii vedci skúmali celý proces, ktorým mikroplasty prechádzajú, od momentu, kedy prídu do kontaktu s látkami znečisťujúcimi životné prostredie, až po chvíľu, kedy sa z nich začnú znečisťujúce látky uvoľňovať.

Výskumníci zistili, že naviazaním organických znečisťujúcich látok na mikroplasty sa ich toxicita desaťnásobne zvyšuje, čo môže zanechať vážne následky na ľuďoch, ktorí sú vystavení kontaminovaným potravinám a nápojom.

„V tejto štúdii sme dokázali, že aj pri veľmi nízkych koncentráciách látok znečisťujúcich životné prostredie, ktoré nie sú toxické pre ľudí, sa ich toxicita výrazne zvyšuje akonáhle ich absorbujú mikroplasty,“ uvádza hlavná autorka štúdie Dr. Ines Zucker.

„Je to preto, že mikroplasty pôsobia ako magnet na znečisťujúce látky, ktoré sa koncentrujú na ich povrchu a týmto spôsobom môžu prejsť cez náš tráviaci trakt a potom sa v koncentrovanej forme uvoľniť v určitých oblastiach – preto sa ich toxicita zvyšuje,“ pokračuje vedkyňa.

Po tom, ako sa znečisťujúce látky z prostredia adsorbujú na mikroplast, toxická častica môže požitím kontaminovanej potravy a vody preniknúť do tráviaceho traktu, kde sa z nej začnú uvoľňovať toxíny v tesnej blízkosti buniek tráviaceho traktu, čím sa tieto látky stávajú ešte nebezpečnejšími.

foto: Depositphotos

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X