NO DIG konferencia
BELIMO
INISOFT

Mikroplastov môže byť v oceáne viac, ako sa predpokladá. Merania sú skreslené, tvrdia vedci

Tím výskumníkov z Barcelony poukazuje na problematickosť odhadov týkajúcich sa znečistenia morí drobnými plastovými čiastočkami. Súčasné metódy merania výskytu mikroplastov sú nedostatočné a príliš rôznorodé.

Mikroplastov môže byť v oceáne viac, ako sa predpokladá. Merania sú skreslené, tvrdia vedci

Foto: Depositphotos

Meranie nie je vždy dostatočné

Vedci z Inštitútu environmentálnych vied a technológií na Autonómnej univerzite v Barcelone dospeli k záveru, že súčasné poznatky o znečistení morských ekosystémov mikroplastami obmedzuje prílišná rozmanitosť vedeckých postupov, ktoré sa na štúdium tohto environmentálneho problému používajú.

Barcelonský tím analyzoval, aký výskum bol doposiaľ vykonaný s cieľom zmerať množstvo mikroplastov na pobreží aj na otvorenom mori v rámci Stredozemného mora – v jeho povrchovej vrstve, vo vodnom stĺpci aj v sedimentoch.

Zo záverov štúdie, ktorá bola uverejnená v časopise Environmental Pollution, vyplýva, že výskyt mikroplastov v Stredozemnom mori je pravdepodobne vyšší, ako sa odhadovalo, no zaužívané metódy merania nedokážu prítomnosť všetkých plastových čiastočiek zaznamenať.

Metódy sú príliš rôznorodé

Téma znečistenia mikroplastami a potenciálnych hrozieb, ktoré môže predstavovať pre ekosystémy, púta čoraz viac pozornosti. Stredozemné more je jednou z oblastí, kde sa hromadí obrovské množstvo plastov.

Miera znečistenia je tam podobná ako vo Veľkom pacifickom koši, teda v plávajúcej odpadkovej škvrne nachádzajúcej sa v Tichom oceáne, o ktorej sa hovorí ako o siedmom kontinente. Veľká hustota populácie Stredomoria a dynamickosť morského prostredia prispievajú k tomu, že plávajúce plasty sa zachytávajú v povodí a neprenikajú masovo do Atlantického oceánu.

Vedecké odvetvie, ktoré sa touto problematikou zaoberá, je relatívne nové a metódy v rámci neho sa neustále vyvíjajú. Je preto zatiaľ ťažké posúdiť, ktoré postupy sú najvhodnejšie.

„Plastových materiálov existuje veľké množstvo a sú veľmi rôznorodé, čo komplikuje stanovenie štandardného rámca, v rámci ktorého by bolo možné analyzovať všetky plasty rovnakým spôsobom,“ hovorí výskumníčka Laura Simon, ktorá pôsobí na Autonómnej univerzite v Barcelone a je hlavnou autorkou štúdie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X