Eversheds Sutherland
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Michal Kravčík prednášal v britskej snemovni lordov

Enviromentálny aktivista absolvuje tento týždeň sériu prednášok a stretnutí vo Veľkej Británii o vodných riešeniach. Prvú prezentáciu absolvoval v Snemovni Lordov.

Slovenský vodohospodársky odborník prednášal v britskej snemovni lordov

Ilustračné foto: Britannica.com

  • Aktuality |  21.06.2018 |  Zuzana Žúžiová

Environmentálny aktivista Michal Kravčík prijal pozvanie britskej organizácie The Flow Water Partnership, informoval portál HNonline. Prvú prednášku absolvoval v Londýne 18. júna pod záštitou Lorda Stona of Blackheath, ktorý sa venuje agende klimatických zmien.

Vodné riešenia, ktoré sa zrodili na Slovensku sú inšpiráciou pre odpovede na otázky vodnej, klimatickej i potravinovej krízy pre partnerov v Anglicku s dosahom na riešenie tamojších globálnych problémov.

Hosťom Lorda Stona of Blackheath bol aj Rajendra Singh, nositeľ Stockholm Water Prize - 2015, ktorý obnovil stratené rieky v suchej krajine indického Rajastanu.


Prezentácia Michala Kravčíka sa na oficiálnej pôde v Londýne koná po 20-tich rokoch, keď 28. mája 1998 prevzal z rúk amerického prezidenta Billa Clintona a britského premiéra Tonyho Blaira americko-európsku cenu pre demokraciu a občiansku spoločnosť.

V roku 1992 slovenská vláda obnovila starú myšlienku z komunistickej éry vybudovať priehradu v Tichom Potoku v hornej časti rieky Torysa.

Projekt mal poskytovať pitnú vodu pre mestá na východnom Slovensku, ak dôjde k jej nedostatku. Investícia by však ovplyvnila prírodné vidiecke prostredie a vyžadovala by opustiť štyri 700-ročné dediny.

Michal Kravčík s touto myšlienkou nesúhlasil. Tvrdil, že existujúce zásoby pitnej vody neboli využité v plnom rozsahu, miera spotreby vody klesala a v štádiu distribúcie sa premrhali obrovské zásoby vody.

V roku 1993 navrhol riešenie problému s názvom Voda pre tretie tisícročie. O rok neskôr navrhol "modrú alternatívu", ktorá predstavovala spôsob ako získať rovnaké množstvo vody za 20 % pôvodne zamýšľaných investícii. Jednou z požiadaviek na uplatnenie tohto riešenia bola decentralizácia moci, pretože voda mala byť distribuovaná miestnymi orgánmi.

Plán spočíval vo vybudovaní 35 mikronádrží, hrádzí a priehrad na miestnych potokoch, čo by viedlo k záchrane historických dedín a podpore poľnohospodárstva. Slovenské ministerstvo životného prostredia však napriek snahám túto alternatívnu myšlienku odmietlo.


Michal Kravčík spolu s mimovládnymi organizáciami Ľudia a voda zorganizovali letné pracovné tábory v rokoch 1995 a 1996 s cieľom vybudovať niekoľko malých vodných nádrží. Po skončení výstavby boli na miesto pozvané médiá. Projekt sa stal ešte populárnejším, keď bola organizácia Ľudia a voda pokutovaná za prevádzku stavby bez povolenia.

Michal Kravčík sa niekoľkokrát stretol s miestnymi komunitami, aby ich viac upovedomil o miestnych problémoch a zvýšil im sebavedomie vo veci boja proti hrádzam v Tichom Potoku. Až v roku 1996 vláda Slovenskej republiky konečne odstúpila od predchádzajúcich plánov.

Pri príležitostí 50-tého výročia Marshallovho plánu pre Európu, ktorým Spojené štáty (1948) naštartovali pomoc vojnou zničenej Európe, bola udelená cena pre MVO Ľudia a voda za úspešnú kampaň zastavenia výstavby priehrady Tichý Potok prostredníctvom lacnejšej, efektívnejšej alternatívy na hornej Toryse.

Michal Kravčík bude ďalšie prednášky v Británii absolvovať na novovznikajúcej Globálnej vodnej škole, ktorú The Flow Partnership zakladá s partnermi v Dartingtone v západnom Anglicku na mobilizáciu ľudí a komunít po celom svete riešiť vodohospodárske a klimatické problémy vysušených regiónov sveta.


 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Spôsobiť envirodelikt je rovnako jednoduché, ako mu predísť. Ako sa zachovať pri návšteve inšpekcie ŽP a ako s ňou následne komunikovať? To a mnohé ďalšie sa dozviete na chystanom webinári s policajtmi, právnikmi a špecialistami na odpadové hospodárstvo.

V Leopoldove chcú spracovávať kaly z ČOV pre druhotné použitie

V Leopoldove chcú spracovávať kaly z ČOV pre druhotné použitie

Výstupným produktom recyklačnej linky budú ekologické pelety s viacerými možnosťami využitia.

Najväčšia ČOV na Slovensku ozelenie. BVS podporuje iniciatívu hlavného mesta

Najväčšia ČOV na Slovensku ozelenie. BVS podporuje iniciatívu hlavného mesta

Sadenie stromov a ďalšej zelene okrem iného pomáha udržať vodu v prírode, odľahčiť kanalizačné systémy v čase dažďov a celkovo zlepšiť klímu v danom prostredí.