NO DIG konferencia
BELIMO
INISOFT

Lodná doprava môže významne prispievať k znečisteniu oceánu mikroplastmi

Nová štúdia odhalila, že veľké množstvo plastových častíc vo vzorkách vody odobratých v okolí Antarktídy pochádzalo z náteru samotnej výskumnej lode.

Lodná doprava môže významne prispievať k znečisteniu oceánu mikroplastmi

Foto: Pexels

Prvá veľká štúdia mikroplastov v Antarktíde

Mikroplasty sú všadeprítomné, vyskytujú sa už aj na najodľahlejších a málo osídlených miestach. V novej štúdii si na ne posvietili vedci z Bazilejskej univerzity a Inštitútu Alfreda Wegenera, ktorý patrí pod Helmholtzove centrum pre polárny a morský výskum.

Snažili sa určiť pôvod drobných plastových čiastočiek, ktoré plávajú v okolí Antarktídy. S cieľom kvantifikovať túto formu znečistenia a zistiť, odkiaľ malé častice pochádzajú, výskumný tím študoval vodu z Weddellovho mora, oblasti s minimálnou ľudskou činnosťou.

Podľa Clary Leistenschneiderovej, ktorá pôsobí ako doktorandka na Katedre environmentálnych vied na Bazilejskej univerzite, je to prvýkrát, čo sa v Antarktíde uskutočnila štúdia podobných rozmerov. V priebehu dvoch expedícií s výskumným plavidlom Polarstern v rokoch 2018 a 2019 vedci odobrali tridsaťštyri vzoriek vody z povrchu oceánu a sedemdesiatdeväť vzoriek vody z väčšej hĺbky.

Celkovo prefiltrovali približne osem miliónov litrov morskej vody a objavili v nej mikroplasty, hoci vo veľmi malých množstvách. Výsledky analýzy plastových čiastočiek vedci zverejnili v časopise Environmental Sciences and Technology.

Predošlý výskum zameraný na mikroplasty v Antarktíde sa uskutočnil v oblastiach, kde sa nachádza viacero výskumných staníc, je tam hustejšia lodná doprava aj ľudské osídlenie.

Tím vedcov vedený profesorkou Patriciou Holmovou z Bazilejskej univerzity a Dr. Gunnarom Gerdtsom z Inštitútu Alfreda Wegenera na základe toho sformuloval hypotézu, že vzdialené Weddellovo more by malo vykazovať podstatne nižšie koncentrácie mikroplastov. Merania však ukázali, že koncentrácie sú len čiastočne nižšie ako v iných oblastiach Antarktídy.

Hlavným zdrojom sú pravdepodobne farba a lak

Odhalenie prítomnosti mikroplastov v určitej oblasti je jedna vec. „Je však tiež dôležité vedieť, aké plasty sa tam vyskytujú, za účelom identifikácie ich možného pôvodu a prípadného obmedzenia ich vzniku z týchto zdrojov,“ vysvetľuje Clara Leistenschneider.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X