Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Liptovskí vodári upravili záchyt na vodnom zdroji Zadná voda

Do budúcnosti sa tak vyhnú prevádzkovým problémom, zvýšia ochranu objektu pred povodňami, ale aj bezpečnosť zásobovania obyvateľstva pitnou vodou.

Liptovskí vodári upravili záchyt na vodnom zdroji Zadná voda

Záchyt po úprave / Foto: Tomáš Bosík

Liptovskí vodári postupne zvyšujú plynulosť prevádzky svojich zariadení a zároveň aj bezpečnosť zásobovania obyvateľov pitnou vodou.

Po úspešnej vlaňajšej intenzifikácii úpravne vody nedávno dokončili úpravu záchytu na vodnom zdroji Zadná voda. Dnes (12. novembra) o tom informovala Liptovská vodárenská spoločnosť v tlačovej správe.

Podnik využíva celkovo 57 vodných zdrojov. Z nich sú dva významné v Demänovskej Doline. Vysokohorské toky sú pritom najvhodnejším vodným zdrojom pre vodárenské spoločnosti hneď z niekoľkých dôvodov.

Liptovská vodárenská spoločnosť pripomína, že v nich nie je takmer žiadne znečistenie okrem prírodných súčastí, akými sú napríklad ihličie či naplavená pôda a kôra stromov. Z tohto dôvodu nie je vodu potrebné upravovať chemickým spôsobom.

Generálny riaditeľ LVS Matej Géci vysvetľuje, že v Demänovskej Doline sú dva takéto významné vodné zdroje, ktoré využívajú liptovské vodárne.

„Ide o zdroje Zadná voda a Vyvieranie. V súčasnosti sme dokončili stavbu na záchyte zdroja Zadná voda, ktorá má vyriešiť prevádzkové problémy vyskytujúce sa na pôvodnom záchyte,“ informuje M. Géci.

Ochrana pred povodňami

„Starý objekt bolo potrebné upraviť z dôvodu, aby bola zabezpečená potrebná hĺbka pre odber takzvanej surovej vody do úpravne vody v Jasnej. Zároveň sa úpravou zvýšila ochrana objektu pred povodňami,“ ozrejmuje ďalej výrobný riaditeľ LVS Tomáš Benikovský.

Zároveň pripomenul, že mnohí ľudia si ešte pamätajú napríklad na veľké povodne v liptovskom regióne koncom apríla a začiatkom mája v roku 2017.

Záchyt na vodnom zdroji pred úpravou / Foto: Archív LVS

Práve v tomto období sa prejavila zvýšená hladina riečky Demänovky aj na vodnom zdroji Zadná voda, pričom záchyt zanieslo naplaveninami dreva, konárov a nánosom štrku a piesku, cez ktorý už voda nebola schopná dostať sa do potrubia, ktorý vedie do úpravne pitnej vody.

Modernizovaná úpravňa vody

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.