Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Kontroly ÚRSO: Najväčším problémom je poskytovanie pravdivých údajov

ÚRSO vlani kontroloval činnosť regulovaných subjektov. Najväčšie nedostatky vidí v poskytovaní úplných a pravdivých údajov. Väčšina sťažností odberateľov sa týkala cien.

Kontroly ÚRSO: Najväčším problémom je poskytovanie pravdivých údajov

Foto: Pixabay

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vlani vykonal hneď niekoľko kontrolných činností v oblasti vodného hospodárstva.

Pokuty, ktoré uložil regulovaným subjektom, sa v najväčšej miere týkali nedostatočného poskytovania informácií. Zistenia vyplývajú z výročnej správy za rok 2018, ktorú ÚRSO zverejnil na svojej webovej stránke (odkaz nájdete na konci článku).

Odbor legislatívy a právnej agendy ÚRSO vlani vybavil celkovo 358 podaní a sťažností odberateľov. Niektoré špecifické podnety však boli vybavované priamo prostredníctvom odborov úradu, ktoré sú príslušné v oblasti regulácie elektroenergetiky, plynárenstva, tepelnej energetiky či vodného hospodárstva.

Oblasti vodárenstva sa týkalo len 17 podaní odberateľov, a to najmä v otázke cien. Išlo tak o rovnaký počet ako aj v predchádzajúcom roku.

Zistil porušenia štandardov kvality

ÚRSO tiež monitoroval činnosť regulovaných subjektov, aby získal potrebné informácie a dostatočné nástroje na preverenie štruktúry a výšky vynaložených nákladov na výkon regulovaných činností, a to za účelom nastavenia transparentnej a nediskriminačnej regulácie.

Úrad celkovo zaznamenal 467 udalostí s porušeným štandardom kvality v oblasti dodávky pitnej vody a 148 udalostí vo sfére odvádzania odpadovej vody. V pomere k celkovému počtu zaznamenaných udalostí však nejde ani len o jedno percento.

Porušenia vo vodárenstve / Foto: Výročná správa ÚRSO

V oblasti energetiky došlo k výrazne vyššiemu počtu porušení. Napríklad v prípade distribúcie elektriny išlo až o 23 421 zaznamenaných porušení.

Je to však aj z toho dôvodu, že počet celkových zaznamenaných udalostí je tu podstatne vyšší ako vo sfére vodného hospodárstva. Podiel udalostí s porušeným štandardom kvality k zaznamenaným udalostiam je dokonca vyšší vo vodárenstve ako v elektroenergetike.

Kompenzačné platby nízke

V kompenzačných platbách regulované subjekty zaplatili celkovo 322 eur za dodávky vody a 128 eur za odvádzanie odpadovej vody. Spolu tak išlo o sumu 450 eur.

V porovnaní s elektroenergetikou tak ide o zanedbateľnú sumu, keďže len za samotný prenos elektriny dosahovali kompenzačné platby hodnotu 576 583 eur.

Problémy s predkladaním pravdivých údajov

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Oceán dokáže absorbovať viac uhlíka, ako sa predpokladalo

Oceán dokáže absorbovať viac uhlíka, ako sa predpokladalo

Podľa nového výpočtového modelu sa vo svetovom oceáne ukladá výrazne väčšie množstvo CO2, ako avizovali predošlé vedecké odhady. Britskí vedci zohľadnili rozdiely v teplote vody.

Technologický gigant chce do roku 2030 vrátiť do obehu viac vody, ako sám spotrebuje

Technologický gigant chce do roku 2030 vrátiť do obehu viac vody, ako sám spotrebuje

Po ambicióznych cieľoch v oblasti uhlíkovej neutrality a nulového odpadu sa spoločnosť zameriava aj na oblasť vodného hospodárstva.

Slovensku hrozia čoraz častejšie povodne

Slovensku hrozia čoraz častejšie povodne

Povodne už ani na Slovensku nie sú ojedinelý jav. Kritické miesta môžu proti tomuto druhu nešťastia ochrániť aj malé vodné elektrárne. Ukladá im to dokonca zákon.