Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Kontroly ÚRSO: Najväčším problémom je poskytovanie pravdivých údajov

ÚRSO vlani kontroloval činnosť regulovaných subjektov. Najväčšie nedostatky vidí v poskytovaní úplných a pravdivých údajov. Väčšina sťažností odberateľov sa týkala cien.

Kontroly ÚRSO: Najväčším problémom je poskytovanie pravdivých údajov

Foto: Pixabay

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vlani vykonal hneď niekoľko kontrolných činností v oblasti vodného hospodárstva.

Pokuty, ktoré uložil regulovaným subjektom, sa v najväčšej miere týkali nedostatočného poskytovania informácií. Zistenia vyplývajú z výročnej správy za rok 2018, ktorú ÚRSO zverejnil na svojej webovej stránke (odkaz nájdete na konci článku).

Odbor legislatívy a právnej agendy ÚRSO vlani vybavil celkovo 358 podaní a sťažností odberateľov. Niektoré špecifické podnety však boli vybavované priamo prostredníctvom odborov úradu, ktoré sú príslušné v oblasti regulácie elektroenergetiky, plynárenstva, tepelnej energetiky či vodného hospodárstva.

Oblasti vodárenstva sa týkalo len 17 podaní odberateľov, a to najmä v otázke cien. Išlo tak o rovnaký počet ako aj v predchádzajúcom roku.

Zistil porušenia štandardov kvality

ÚRSO tiež monitoroval činnosť regulovaných subjektov, aby získal potrebné informácie a dostatočné nástroje na preverenie štruktúry a výšky vynaložených nákladov na výkon regulovaných činností, a to za účelom nastavenia transparentnej a nediskriminačnej regulácie.

Úrad celkovo zaznamenal 467 udalostí s porušeným štandardom kvality v oblasti dodávky pitnej vody a 148 udalostí vo sfére odvádzania odpadovej vody. V pomere k celkovému počtu zaznamenaných udalostí však nejde ani len o jedno percento.

Porušenia vo vodárenstve / Foto: Výročná správa ÚRSO

V oblasti energetiky došlo k výrazne vyššiemu počtu porušení. Napríklad v prípade distribúcie elektriny išlo až o 23 421 zaznamenaných porušení.

Je to však aj z toho dôvodu, že počet celkových zaznamenaných udalostí je tu podstatne vyšší ako vo sfére vodného hospodárstva. Podiel udalostí s porušeným štandardom kvality k zaznamenaným udalostiam je dokonca vyšší vo vodárenstve ako v elektroenergetike.

Kompenzačné platby nízke

V kompenzačných platbách regulované subjekty zaplatili celkovo 322 eur za dodávky vody a 128 eur za odvádzanie odpadovej vody. Spolu tak išlo o sumu 450 eur.

V porovnaní s elektroenergetikou tak ide o zanedbateľnú sumu, keďže len za samotný prenos elektriny dosahovali kompenzačné platby hodnotu 576 583 eur.

Problémy s predkladaním pravdivých údajov

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.