Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Obchod, ktorý vybavili Ficovi ľudia. Zmluvu na kompu chce ukončiť člen jeho vlády (+ prepis tlačovky)

Zmluva, ktorú označil NKÚ za nevýhodnú pre štát, platí od roku 2015, kedy envirorezort viedol súčasný podpredseda parlamentu a Tarabov koaličný partner Peter Žiga.

Peter Molda, Tomáš Taraba, Jozef Moravčík

Foto - zdroj: RTVS

Do centra Bratislavy nechal včera minister Tomáš Taraba dopraviť plavidlo, s ktorým chce Slovenský vodohospodársky podnik uspieť v novej súťaži o prepravu cez rieku pod Šamorínom.

Preprava loďou sa prevádzkuje na Dunaji už desiatky rokov. Zabezpečuje celoročné spojenie pre obyvateľov troch obcí, ktoré zostali po výstavbe Vodného diela Gabčíkovo odrezané od dopravnej infraštruktúry: Dobrohošť, Vojka nad Dunajom a Bodíky.

V rozsiahlom článku sa dozviete:

  • genézu kauzy kompa od roku 2015,
  • prepis tlačovej besedy MŽP,
  • ako minister Taraba zdôvodňuje vypísanie novej súťaže,
  • okolnosti nákupu plavidla zo strany SVP,
  • kedy vodohospodári očakávajú vyhlásenie novej súťaže.

Veľa rokov prepravu realizoval štátny Slovenský vodohospodársky podnik. Na ďalšiu prevádzku kompy však podpísal v roku 2015 štát prostredníctvom svojho podniku Vodohospodárska výstavba zmluvu s firmou Ponton City a.s., pre ktorú čelil minister Peter Žiga na sklonku toho roku návrhu na odvolanie, a ktorú v roku 2019 označil Najvyšší kontrolný úrad za nevýhodnú pre štát. Generálnym riaditeľom štátnej firmy bol vtedy dlhoročný člen a bývalý poslanec za Smer-SD Ladislav Lazár.

Konferencia ODPADY 2024

Škandál vtedy vyšetrovala aj polícia, no prípad v decembri roku 2016 „hodila do koša“. Vtedajší policajný prezident (dnes poslanec NR SR za Smer-SD) Tibor Gašpar, ako aj minister vnútra Kaliňák nechceli o kauze informovať. Téme sa v roku 2017 venoval Denník N.

Aj predseda vlády Robert Fico sa voči kritikom zmluvy, ktorú chce súčasný podpredseda Ficovej vlády zrušiť, v minulosti ostro ohradil: „Myslím si, že ak príde takýto pľuvanec zo strany pošahancov, tak je našou povinnosťou na takýto pľuvanec odpovedať jedným stanoviskom: je to nezmysel, je to klamstvo, sú to výmysly,“ povedal v roku 2015 aj na adresu politikov Mosta-Híd, s ktorými sedel v koalícii.

kompaKompa SVP | Foto - zdroj: Správy RTVS

Taraba: škandálom sú “Budajovci”

K ľuďom, ktorých kedysi označil Fico za pošahancov, sa včera pridal Tomáš Taraba, ktorý ju označil za kauzu.

Počas tlačovej konferencie s názvom „Kauza kompa pokračuje” sa však snažil vyhnúť tomu, aby kritizoval svojho koaličného partnera za uzatvorenie tejto zmluvy.

Sústredil sa na kritiku predchádzajúceho ministra Jána Budaja za to, že vodohospodári nevypísali novú súťaž na kompu, ktorou by anulovali predchádzajúcu zmluvu.

Nevyužitý nákup

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) zakúpil v roku 2020 kompu. Zámerom bolo zrejme to, že firma chcela zabojovať v očakávanej súťaži o prepravu na Dunaji, ktorú však Vodohospodárska výstavba odvtedy nevypísala.

„Pokiaľ sú moje informácie správne, táto kompa bola zakúpená práve preto, aby sme sa mohli zúčastniť tendra, ktorý by mal byť vyhlásený,” uviedol na včerajšej tlačovke nový generálny riaditeľ štátneho správcu vôd Jozef Moravčík.

Svedčí o tom aj názov faktúry „Plavidlo Prievozná loď-kompa BD BODÍKY”, ktorá bola uhradená predajcovi dňa 25. novembra 2020. Za plavidlo zaplatil SVP sumu 2,32 mil. eur bez DPH. Kompu predala vodohospodárskemu podniku firma SAM - SHIPBUILDING AND MACHINERY a. s., ktorá sa pred dvomi týždňami premenovala na SAM INDUSTRIES a. s.

Firma po kúpe plavidla hľadala riešenie, ako s ním naložiť. „Samozrejme, hľadali sme aj iné komerčné uplatnenie pre toto plavidlo, ale neboli sme veľmi úspešní,” doplnil J. Moravčík.

Dôvod, prečo Vodohospodárska výstavba nevypísala novú súťaž, v ktorej by mohla súťažiť aj kompa SVP, vníma predchádzajúci minister Ján Budaj inak. Príčinou majú byť nevyhovujúce parametre lode, ktorú štátna firma kúpila.

„Keď sme prišli na ministerstvo, tak sme zistili, že kompu síce dodali, ale nemala štyri motory, ako to požadovala Vodohospodárska výstavba z hľadiska bezpečnosti plavby. Mala len dva motory. Okrem toho ma odborníci z Vodohospodárskej výstavby informovali o tom, že skúšobné plavby ukázali nízky ponor. Ja som samozrejme čakal, že riaditelia SVP nájdu pre tú kompu iné využitie,” dôvodil včera pre RTVS Budaj.

Voda-portal.sk, Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk

Nový tender

Tomáš Taraba na tlačovej konferencii oznámil, že Vodohospodárska výstavba pripraví novú súťaž na dopravu medzi Kyselicou a Vojkou.

„Rozhodli sme, že bude vyhlásený nový tender, do ktorého sa môžu prihlásiť absolútne všetci. Ten tender bude postavený nediskriminačne. Nebudú sa meniť žiadne zmluvné podmienky. Môže sa tá prihlásiť aj tá firma, ktorá plavbu prevádzkuje od roku 2015,” oznámil T. Taraba.

Termín vyhlásenia súťaže zatiaľ nie je známy, avšak vodohospodári ho chcú spustiť už do prázdnin.

„Neviem teraz povedať, ale možno do konca júna,” uviedol Peter Molda, generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby.

Tomáš Taraba zároveň avizoval, že Vodohospodárska výstavba bude viesť právne kroky voči niektorým rozhodnutiam bývalých vedení firmy.

„Tak chcem jasne odkázať, že tieto časy nielenže sa skončili, ale budú mať veľa z nich aj trestnoprávne dohry,” uviedol.

 
 

Zostáva vám 79% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zopakujú simulovanú záplavu. Vodohospodári opäť pustia viac vody do ramien Dunaja

Zopakujú simulovanú záplavu. Vodohospodári opäť pustia viac vody do ramien Dunaja

Oproti jarnej simulácii bude letná záplava menej intenzívna a potrvá kratšie.

Prinášajú prelomové zistenie. Plastový odpad v oceáne dokáže rozkladať morská huba

Prinášajú prelomové zistenie. Plastový odpad v oceáne dokáže rozkladať morská huba

Hoci baktérií degradujúcich plasty v mori už bolo objavených viacero, huby s touto schopnosťou sú doposiaľ skôr ojedinelé.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť doplnila dozornú radu, pribudol aj nový orgán

Východoslovenská vodárenská spoločnosť doplnila dozornú radu, pribudol aj nový orgán

Akcionári spoločnosti sa stretli na valnom zhromaždení. Čakalo ich viacero hlasovaní.

X
X
X
X