Macro Components
INNOGY
BELIMO

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Foto: Flickr

Japonsko tvrdí, že uvoľní viac ako milión ton prefiltrovanej kontaminovanej vody zo zničenej jadrovej elektrárne Fukušima späť do mora. Rozhodnutie vyvolalo rýchle odsúdenie zo strany Číny, Južnej Kórey a environmentálnych skupín a pravdepodobne vyvolá hnev aj v lokálnom rybárskom priemysle.

Vláda pritom uviedla, že práce na vypúšťaní vody sa začnú asi o dva roky a očakáva sa, že celý proces bude trvať desaťročia.

Voda, ktorej objem zodpovedá asi 500 olympijským bazénom, už prešla úpravou, je však potrebné ju znova filtrovať, aby sa odstránili škodlivé izotopy. Pred akýmkoľvek vypustením do oceánu tiež bude riedená tak, aby vyhovovala medzinárodným štandardom.

Rozhodnutie o postupnom vypúšťaní vyčistenej odpadovej vody zo zničenej jadrovej elektrárne Fukušima do oceánu prijala japonská vláda dnes (13. apríla) s tým, že ide o najlepšiu možnosť zneškodnenia, a to napriek tvrdému odporu domácich rybárov a obavám zo strany niektorých vlád a environmentálnych organizácií.

Kríza vo Fukušime vypukla v marci 2011 obrovským zemetrasením a vlnou tsunami, ktoré zasiahli severovýchodné Japonsko a zabili viac ako 19 000 ľudí. Následné zrútenie troch zo šiestich reaktorov elektrárne bolo najhoršou jadrovou katastrofou od Černobyľu. Desaťtisíce ľudí utiekli z oblasti okolo závodu alebo boli evakuovaní, v mnohých prípadoch sa už nevrátili.

Trícium by nemalo byť problémom, tvrdia odborníci

Ani po desiatich rokoch čistenie v danom zariadení, ktoré prevádzkuje Tokijská elektrárenská spoločnosť TEPCO, ešte zďaleka nie je ukončené. Aby sa tri poškodené jadrá reaktora neroztopili, neustále sa cez ne čerpá chladiaca voda. Voda je následne vedená cez výkonný filtračný systém, ktorý je schopný odstrániť všetok rádioaktívny materiál okrem trícia, izotopu vodíka. Ten však podľa odborníkov v malých dávkach neškodí ľudskému zdraviu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Výzva „Veľké vody“:  Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Výzva „Veľké vody“: Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Dôvodom sú závažné zistenia pri kontrole verejného obstarávania. Všetky obce však koordinujú kroky s Envirofondom, okrem jednej. Envirofond podal aj trestné oznámenie.