Macro Components
INNOGY
INISOFT

Globálny trh úpravy vody postupne ovládajú nanotechnológie

Jedinou prekážkou je zatiaľ nákladná prevádzka. Odborníci však už pracujú na postupnom znižovaní nákladov. Možností využitia nanotechnológií je pritom hneď niekoľko.

Globálny trh úpravy vody postupne ovládajú nanotechnológie

Foto: Pixabay

Vysoký dopyt po upravenej vode produkovanej nanotechnológiou existuje vo farmaceutickom, potravinárskom a nápojovom, chemickom, ale aj v ropnom a plynárenskom priemysle.

Práve tento dopyt viedol k ďalšiemu vytváraniu pomerne rozvinutej nanotechnológie na trhu úpravy vody aj z globálnej perspektívy. Na základe toho, ako je využívaná v procesoch úpravy a čistenia vody, sa očakáva, že trh s nanotechnológiami do budúcnosti výrazne porastie.

Nanomateriály vo forme častíc pozostávajú z rôznych vlastností. Tie z nich robia účinné médium na vykonávanie procesov spracovania.

Medzi hlavné funkcie patria schopnosť podporovať rýchle chemické reakcie, vysoká životnosť, stabilita a pevnosť, schopnosť meniť fyzikálne, biologické a chemické vlastnosti, ale aj vysoká povrchová plocha s menším objemom.

Membrány, nanovlákna, magnetické nanočastice a iné katalyzátorové činidlá tak nachádzajú uplatnenie v urýchľovaní čistenia vody na trhu s úpravou vody pomocou nanotechnológií.

Účinné nanosenzory

Úprava vody pomocou nanotechnológie využíva nanoskopické materiály, ako sú uhlíkové nanotrubice a alumínové vlákna na nanofiltráciu.

Na zistenie prítomnosti kontaminantov vo vzorkách vody sa používajú nanosenzory, ako sú nanosenzory na báze nanočastíc oxidu titaničitého alebo nanočastíc paládia.

Hlavných výhod nanofiltrov v porovnaní s konvenčnými systémami je hneď niekoľko. V prvom rade je potrebný menší tlak na prechod vody cez filter, ale nanofiltre sú aj účinnejšie, majú neuveriteľne veľké povrchy a dajú sa ľahšie čistiť spätným preplachom v porovnaní s konvenčnými metódami.

Napríklad membrány z uhlíkových nanorúrok môžu odstrániť takmer všetky druhy kontaminantov vody vrátane turbidity, oleja, baktérií, vírusov a organických kontaminantov.

Hoci ich póry sú výrazne menšie, uhlíkové nanorúrky vykazujú rovnaký alebo rýchlejší prietok v porovnaní s väčšími pórmi, pravdepodobne kvôli ich hladkému vnútru.

Nanovláknité alumínové filtre a iné nanovláknové materiály tiež odstraňujú negatívne nabité kontaminanty, ako sú vírusy, baktérie a organické a anorganické koloidy rýchlejšie ako bežné filtre.

Využitie vo farmaceutickom priemysle

Nanomembrány hrajú dôležitú úlohu v procesoch úpravy vody, ktoré zahŕňajú odstraňovanie kontaminantov a zmäkčovanie. Táto vlastnosť je veľkou devízou práve pri výrobe farmaceutických výrobkov. Dopyt po kvalitných farmaceutických výrobkoch sa zvyšuje so zlepšovaním zdravotnej starostlivosti, čo znamená, že pravdepodobne bude rásť aj dopyt po nanotechnológiách.

Nanotechnológie v chladiacich procesoch

V procesoch ťažby ropy a zemného plynu sa v masívnych množstvách vyžaduje voda upravovaná novými technikami, ako je práve nanotechnológia. Na účely, ako je napríklad mazanie, chladenie, vŕtanie a čistenie, často využívajú práve takto upravenú vodu.

Tlaky na produkciu energie

Upravenú vodu často využívajú aj s úmyslom splniť vyššie uvedené ciele v procese výroby energie. Vzhľadom na to, že industrializácia a urbanizácia napredujú, rastie dopyt po energiách, a to najmä vo forme elektriny.

Pri vyššej spotrebe energie ako v minulosti spoločnosti potrebujú obrovské objemy vyčistenej vody. A práve tu vzniká priestor pre nanotechnológie.

Zatiaľ nákladná metóda

Táto metóda však so sebou prináša aj možné nevýhody. Zavedenie nanotechnológie do úpravy vody na priemyselné účely môže byť totiž pomerne drahé, čo funguje ako kľúčový faktor obmedzujúci jej plné zavedenie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

Bratislavský mestský kontrolór prišiel na závažné zistenia.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

Najvyššie výdavky zaznamenali v Žilinskom kraji.

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Celkové prostriedky však medziročne poklesli.