Až 15 lokalít patrí do skupiny s najvyššou prioritou riešenia.
V článku sa dozviete:
- čo najčastejšie spôsobuje zosuvy,
- aké percento územia ohrozujú takéto zosuvy,
- ktoré okresy sú najviac ohrozené,
- z akých aktivít sa skladá nový program prevencie a manažmentu zosuvných rizík,
- ktoré časti Slovenska majú najvyššiu prioritu v rámci chystanej sanácie,
- aký objem finančných prostriedkov poputuje do schváleného programu.
Havarijné zosuvy, ktoré vznikajú predovšetkým z dôvodu extrémnych zrážok, ohrozujú podľa Ministerstva životného prostredia SR ľudí v mnohých oblastiach krajiny. Najnovší Program prevencie a manažmentu zosuvných rizík 2021 – 2029, ktorý vláda schválila minulý týždeň, má tak znížiť riziko ohrozenia, teda zvýšiť ochranu životov, ľudských obydlí a majetku (odkaz na všetky dokumenty nájdete na konci článku).
„Program určuje ciele, aktivity a opatrenia na postupné znižovanie a odstraňovanie nežiaducich účinkov svahových deformácií a na zabránenie vzniku škôd na majetku obyvateľov v postihnutých oblastiach. Riešenie svahových pohybov vyžaduje systematickú identifikáciu, registráciu a inžinierskogeologické mapovanie svahových deformácií a na lokálnej úrovni ich geologický prieskum, monitorovanie a následnú sanáciu,“ vysvetľuje ministerstvo.
Zosuvy ohrozujú takmer 300 kilometrov vodovodov
Na základe údajov z Atlasu máp stability svahov Slovenskej republiky z roku 2006 sa na Slovensku nachádza 21 192 svahových deformácií, ktoré porušujú územie s rozlohou 257,5-tis. hektárov, čo predstavuje 5,25 % rozlohy Slovenska.
Najväčšie zastúpenie v rámci svahových deformácií majú práve zosuvy, ktorých bolo k roku 2006 zaregistrovaných viac ako 19-tisíc a ktoré predstavujú celkovo 90,2 % všetkých registrovaných svahových deformácií.
Tie ohrozujú 98,8 km diaľnic a ciest I. triedy, 571 km ciest II. a III. triedy, 62 km železníc, 11 km nadzemných vedení, 3,5 km ropovodov, 101 km plynovodov, 291 km vodovodov a takmer 30 000 pozemných stavieb.
„Hlavnými prírodnými príčinami svahových deformácií sú klimatické faktory v kombinácii s eróznou činnosťou vodných tokov, vývermi podzemných vôd a vztlakovými účinkami podzemných vôd. Z antropogénnych príčin sú to najmä nevhodné podkopanie alebo priťaženie svahu, podrúbanie a nekontrolované odvádzanie povrchových a splaškových vôd,“ vysvetľuje ministerstvo.
Ktoré okresy sú najviac ohrozené?
Relatívne najvyššiu porušenosť svahovými deformáciami vykazuje Prešovský kraj pred Žilinským a Banskobystrickým krajom.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.