Macro Components
INNOGY
BELIMO

Envirorezort ruší verejné obstarávanie na sanáciu gudrónových jám v Predajnej

Dôvodom majú byť podozrivé schémy vo verejnom obstarávaní. Ministerstvo zvažuje, že sformuje nový klaster zložený zo SVP a VV, ktorý sa bude envirozáťažou priamo zaoberať.

Envirorezort ruší verejné obstarávanie na sanáciu gudrónových jám v Predajnej

Minister životného prostredia Ján Budaj / Foto: Voda-portal.sk

Minister životného prostredia Ján Budaj zruší obrovskú zákazku svojho rezortu – sanáciu gudrónových jazier na Horehroní v obci Predajná, ktoré vznikli ako pozostatok ťažkého priemyslu v oblasti stredného Slovenska. V najbližšej dobe vyhlási nové verejné obstarávanie.

Ako dôvod udáva podozrivé schémy, ktoré odhalil interný audit ministerstva na sekcii geológie. V stávke sú aj ďalšie miliónové súťaže týkajúce sa sanácie environmentálnych záťaží, keďže podľa slov ministra sa v nich pohybuje úzky okruh geológov a firiem.

Predražené zákazky

„Nemusí ísť o ojedinelú situáciu. Analyzovali sme desiatky podobných zmlúv, pričom tento mechanizmus, kedy sa umelým spôsobom zvyšujú požiadavky napríklad na technický dozor, na dĺžku praxe, na doteraz vykonané sanácie, vedie k tomu, že sa zužuje okruh a priestor pre súťaž,“ vysvetľuje štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Michal Kiča.

Tieto zákazky sa v dôsledku zle nastaveného verejného obstarávania môžu predražovať, pričom aj celkový proces sanácií sa môže predlžovať.

Audit odhalil, že päť z osemnástich firiem získalo celkovo 60 % všetkých zákaziek, hoci by sanácie vedeli vykonať aj iné firmy. Ministerstvo sa pozrelo na 77 zmlúv, pričom zmluvnými partnermi bolo celkovo 36 spoločností. Vo väčšine prípadov ich však vytváralo len konzorcium dvoch až štyroch účastníkov.

„Je možné dedukovať, že desať subjektov malo evidentne vysokú úspešnosť z hľadiska počtu vysúťažených súťaží, pričom spoločností, ktoré sa mohli zúčastniť súťaží na sanácie environmentálnych záťaží mohlo byť omnoho viac, čo by viedlo k lacnejšiemu výkonu sanácií, v kratšom čase a na väčšom počte lokalít,“ dodáva M. Kiča.

Na sanáciu v Predajnej pritom nebola podpísaná zmluva o žiadosť o nenávratný finančný príspevok.  V prípade, keby sa ministerstvo uchádzalo u štrukturálne fondy, hrozila by mu minimálne 25-percentná korekcia. „Čo je zo 45 miliónov naozaj nezanedbateľná suma,“ uviedla generálna tajomníčka služobného úradu Daša Turbová.

Hrozí preliatie koruny hrádze, chýbal technicko-bezpečnostný dohľad

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.