Samosprávy môžu úvery využiť aj na projekty v oblasti odpadového hospodárstva či energetickej efektívnosti.
Úroková sadzba 0,1 % p.a. s fixáciou po celú dobu splatnosti, prefincovanie aj 100 % nákladov bez zabezpečenia nehnuteľnosťou a 20-ročná splatnosť.
Tak sa dá zhrnúť ponuka úverov, ktorú v minulom roku Environmentálny fond predstavil pre slovenské samosprávy. Výhodou pre obce a župy zároveň je, že úvery poskytnuté z Envirofondu sa im nezarátavajú do celkovej sumy dlhu podľa zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy.
Poskytovanie tzv. zelených úverov je jednou z noviniek Environmentálneho fondu, o ktorých sme na Voda-portal.sk podrobnejšie informovali už vlani. „Je tu možná aj refundácia už rozpracovaných projektov,“ priblížil generálny riaditeľ Envirofondu Ľubomír Vačok s tým, že úvery sa samosprávam poskytujú bez obmedzenia v súvislosti s počtom obyvateľov a bez obmedzenia výšky úveru.
Teraz sme sa pozreli, ako dopadlo poskytovanie prvých úverov a ktorým samosprávam sa podarilo takéto financovanie získať.
V článku sa dozviete:
- koľko financií už Envirofond poskytoval cez úvery,
- ktoré samosprávy a aké projekty získali financovanie,
- na aké investície idú najvyššie úvery,
- ako požiadať o úver z Envirofondu.
Kompletný zoznam poskytnutých úverov, ako aj „úverový manuál“ Environmentálneho fondu a ďalšie súvisiace dokumenty si môžete stiahnuť cez odkazy v závere tohto textu.
Úvery z Envirofondu idú najmä na kanalizácia a ČOV
Samosprávy, teda obce a mestá, ale aj vyššie územný celky (VÚC), môžu úvery z Environmentálneho fondu využiť na rôzne činnosti, ktoré pokrývajú aj „štandardné“ výzvy Envirofondu. Prostredníctvom tých sa žiada o nenávratné dotácie, zatiaľ čo úvery musia žiadatelia fondu splatiť.
Podmienky sa však od bežných komerčných úverov výrazne líšia: Envirofond ich poskytuje s úrokovou sadzbou 0,1 % p.a. a fixáciou po celú dobu splatnosti, ktorá môže predstavovať tri až 20 rokov. Úver pritom môže prefincovanie aj 100 % nákladov bez potreby „založenia“ nehnuteľnosti. Envirofond chce touto cestou aktuálne poskytnúť balík 50 miliónov eur.
Obec, mesto či župa môže úverom zafinacovať, napríklad, rekonštrukciu verejného osvetlenia, zatepľovanie budov, výstavbu nového parku alebo infraštruktúry pre nakladanie s odpadom. Údaje o prvých poskytnutých úveroch ale ukazujú, že najväčší objem úver zatiaľ samosprávy čerpajú na projekty v oblasti vôd.
Zostáva vám 42% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.