Pozreli sme sa, čo by znamenala navrhovaná zmena prahových hodnôt v oblasti vôd.
Voľnejší limit pri malých vodných elektrárňach, prísnejší pri odberoch podzemných pôd, ale aj redefinícia kľúčovej podmienky pri vrtoch pre vodné zdroje. To sú len niektoré z dopadov, ktoré by sa dostali do praxe v prípade, ak ministerstvo životného prostredia presadí svoj najnovší návrh.
Rezort minulý týždeň predložil novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) a predložil ho do skráteného medzirezortného pripomienkového konania. Na vyjadrenia verejnosti rezort vyčlenil sedem dní, pripomienkovanie končí dnes (14. februára).
Ide o kľúčovú legislatívu, ktorá sa dotýka prakticky celej ekonomiky, vrátane vodárenstva a vodohospodárstva. Jednou z množstva navrhovaných zmien je úprava tzv. prahových hodnôt, ktoré rozhodujú o tom, či daný investičný zámer bude spadať pod zisťovacie konanie (tzv. malá EIA) alebo komplexnejšie povinné hodnotenie (tzv. veľká EIA).
Limity v súčasnosti upravuje príloha č. 8 k zákonu, ktorá zahŕňa zoznam navrhovaných činností podliehajúcich posudzovaniu ich vplyvov na životné prostredie. Ministerstvo chce novelou túto prílohu kompletne prekopať. Zmeny sa dotknú aj oblasti vôd.
Zmeny z pohľadu investícií v energetike sme zmapovali v článku na Energie-portal.sk. Dopad navrhovanej novely v odpadovom hospodárstve sme rozobrali v texte na Odpady-portal.sk.
Voľnejšie limity pre MVE aj vrty
V oblasti vôd sa jedna z navrhovaných zmien týka vodných elektrární. V súčasnosti platí, že pod zisťovacie konanie spadajú iba najmenšie hydroelektrárne s výkonom do 0,1 MW. Všetky vodné elektrárne s väčším výkonom spadajú pod povinné hodnotenie.
Návrh envirorezortu hovorí, že po novom by malá EIA postačovala pre všetky zdroje s výkonom do 5 MW. V praxi by tak zisťovacie konanie postačovalo napríklad pre mnohé malé vodné elektrárne, ktoré sú vybudované na Hrone. Veľkou EIA by prechádzali iba projekty vodných elektrární s výkonom nad 5 MW. V súčasnosti na Slovensku existuje približne dvadsiatka takých hydroelektrární.
Úľavu ministerstvo navrhuje tiež pre geotermálne vrty. Pri tých v súčasnosti platí, že pri hĺbke do 500 metrov spadajú pod zisťovacie konanie a pri hĺbke nad 500 metrov zákon predpisuje povinné hodnotenie. Novela hovorí o tom, že všetky vrty na využívanie geotermálnej energie a geotermálnych vôd (vrátane vrtov na ukladanie tepla a inštaláciu tepelných čerpadiel) s hĺbkou nad 300 metrov by spadali iba pod malú EIA.
V prípade vrtov na zásobovanie pitnou vodou súčasné znenie legislatívy vyžaduje malú EIA pri projektoch s očakávanou výdatnosťou od 100 l/s. V novom návrhu namiesto toho figurujú „vrty pre vodné zdroje,“ kde je prahová hodnota stanovená hĺbkou vrtu. Zisťovacie konanie sa má vyžadovať pri vrtoch s hĺbkou 300 metrov a viac.
Zostáva vám 52% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.