Nová štúdia o testovaní odpadových vôd odhaľuje zvyky užívania drog v mestách v Európe. V prípade Slovenska potvrdzuje staršie zistenia.
Najnovšie zistenia z najväčšieho európskeho projektu monitorovania užívania nelegálnych drog prostredníctvom analýzy odpadových vôd boli minulý týždeň zverejnené v publikácii, ktorú vydala celoeurópska skupina SCORE, v spolupráci s Agentúrou Európskej únie pre drogy (EUDA). V tohtoročnej štúdii sa do popredia dostáva nárast počtu zistení MDMA, kokaínu a amfetamínu v porovnaní s rokom 2023 spolu s poklesom počtu zistení kanabisu.
V článku sa dozviete:
- v koľkých mestách boli analyzované vzorky,
- v ktorých krajinách prevláda výskyt akých drog,
- výskyt ktorých drog ja vzostupe a ktorých naopak,
- vo výskyte ktorej drogy sa Slovensko nachádza v rebríčku vysoko (+graf)
V rámci projektu sa analyzovala odpadová voda v rekordných 128 európskych mestách z 26 krajín (24 krajín EÚ plus Turecko a Nórsko) s cieľom preskúmať správanie ich obyvateľov pri užívaní drog.
V rámci štúdie sa analyzovali denné vzorky odpadových vôd v povodiach čistiarní odpadových vôd počas jedného týždňa v období od marca do mája 2024. Vzorky odpadových vôd od približne 68,8 milióna ľudí boli analyzované na prítomnosť stôp piatich stimulačných drog (amfetamín, kokaín, metamfetamín, MDMA/ecstasy a ketamín), ako aj kanabisu.
Zatiaľ čo v prípade troch stimulantov (MDMA, kokaín, amfetamín) bol zaznamenaný nárast detekcií, v prípade metamfetamínu a ketamínu sa pozorovali odlišné modely.
Ilustračné foto: Voda-portal.sk
Všetky drogy našli všade
Napriek tomu, že výsledky sa v jednotlivých lokalitách štúdie značne líšia, je pozoruhodné, že všetkých šesť skúmaných nelegálnych drog sa našlo takmer v každom zúčastnenom meste. V prípade niektorých drog sa medzi veľkými a malými mestami pozorovali menšie rozdiely v návykoch pri užívaní drog (pozri nižšie „Rozdiely medzi mestami“).
Skupina SCORE vykonáva každoročné kampane monitorovania odpadových vôd od roku 2011, keď sa na nich zúčastnilo 19 miest z 10 krajín a skúmali sa štyri stimulačné drogy. Sedemdesiatšesť miest sa od roku 2011 zúčastnilo aspoň na piatich ročných kampaniach monitorovania odpadových vôd, čo umožňuje analýzy časových trendov.
Zo správy Agentúry Európskej únie pre drogy vyberáme kľúčové zistenia.
MDMA
MDMA (3,4-metyléndioxy-N-metylamfetamín) je syntetická psychoaktívna látka, ktorá sa často zneužíva ako rekreačná droga. Ľudia ju poznajú pod názvami ako extáza, ekstáza, molly, ečko, XTC a podobne.
Jej výskyt narastá. Zo 76 miest s údajmi za roky 2023 a 2024 zaznamenalo nárast počtu zistení MDMA 41 miest, 24 miest pokles (väčšinou v mestách strednej Európy a v pobaltskom regióne) a 11 miest stabilnú situáciu. Najvyššie hmotnostné zaťaženie MDMA bolo zistené v odpadových vodách v mestách v Belgicku, Česku, Holandsku a Portugalsku.
Kokaín
Aj v prípade kokaínu sa zaznamenal nárast. Zvyšky kokaínu v odpadových vodách sú naďalej najvyššie v mestách západnej a južnej Európy (najmä v Belgicku, Holandsku a Španielsku), ale stopy sa našli aj vo väčšine miest východnej Európy, kde sa naďalej pozoruje určitý nárast.
Zo 72 miest, ktoré mali k dispozícii údaje za roky 2023 a 2024, 39 miest uviedlo nárast, zatiaľ čo 17 miest neuviedlo žiadnu zmenu a 16 miest vykázalo pokles.
Nárast počtu zistení kokaínu je trendom pozorovaným od roku 2016, s určitými výkyvmi počas výluk COVID-19.
Amfetamín
Aj v prípade tento stimulujúcej drogy, ktorá zrýchľuje činnosť mozgu a tela, bol zaznamenaný nárast.
Úroveň rezíduí amfetamínu bola najvyššia v mestách na severe a východe Európy (Belgicko, Nemecko, Holandsko, Švédsko a Nórsko). Oveľa nižšie hladiny boli zistené v mestách na juhu, hoci najnovšie údaje ukazujú určité zvýšenie. Zo 68 miest s údajmi o rezíduách amfetamínu na roky 2023 a 2024 34 miest uviedlo nárast, 14 pokles a 20 stabilnú situáciu.
Metamfetamín
Táto droga sa tradične koncentruje v mestách v Česku a na Slovensku, konštatuje EUDA. V súčasnosti je však významne prítomná aj v ďalších mestách.
Metamfetamín je chemicky podobný amfetamínu, ide o veľmi silný a vysoko návykový stimulant centrálneho nervového systému. V česko-slovenskom prostredí je známy ako pervitín, slangovo aj kryštál, piko, tina a podobne.
Popularita tejto drogy síce podľa týchto vzoriek významne nerastie, ale ani neklesá.
Zo 71 miest s údajmi za roky 2023 a 2024 zaznamenalo nárast rezíduí 32 miest, 27 pokles a 12 stabilnú situáciu. Vo zvyšných európskych mestách bolo množstvo metamfetamínu nízke až zanedbateľné, hoci v stredoeurópskych mestách bolo hlásené určité zvýšenie. Slovensko s oboma lokalitami, Bratislavou a Piešťanmi, vyskytuje v TOP 20 zo sledovaných lokalít.
Tabuľka: TOP 3O lokalít s najvyšším výskytom metamfetamínu
Zostáva vám 17% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.