Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Čistiarne odpadových vôd pravdepodobne produkujú raz toľko metánu, ako sa predpokladalo

Dve nové štúdie naznačujú, že emisie z čistenia odpadových vôd sú podhodnotené. Úniky metánu sa spájajú obzvlášť s nádržami na anaeróbne vyhnívanie.

Čistiarne odpadových vôd pravdepodobne produkujú raz toľko metánu, ako sa predpokladalo

Foto: Depositphotos

Čistiarne sú veľkým zdrojom metánu

Mestské čistiarne odpadových vôd podľa nového výskumu, ktorý bol uskutočnený na Princetonskej univerzite, vypúšťajú do atmosféry takmer dvojnásobné množstvo metánu, ako vedci pôvodne predpokladali. Metán pritom vplýva na otepľovanie planéty niekoľkonásobne viac ako oxid uhličitý.

„Odpady sú jedným z najväčších antropogénnych zdrojov metánu na svete,“ uvádza profesor Mark Zondlo, pričom dodáva, že čistenie tekutých odpadov by nemalo byť vynechané zo stratégií k dosiahnutiu nulových emisií. Vedec viedol jednu z dvoch nových štúdií na túto tému, ktoré boli publikované v periodiku Environmental Science & Technology (odkazy na štúdie na konci článku).

V rámci prvej štúdie boli vykonané pozemné merania emisií metánu v šesťdesiatich troch čistiarňach odpadových vôd v Spojených štátoch, zatiaľ čo druhý výskum sa sústredil na použitie metód strojového učenia na analýzu údajov z odbornej literatúry týkajúcich sa monitorovania metánu v rámci rôznych procesov zberu a čistenia odpadových vôd po celom svete.

„Emisie metánu spojené s infraštruktúrou odpadových vôd zatiaľ neskúmalo veľa ľudí, hoci vieme, že ide o ohnisko produkcie metánu,“ hovorí profesor Z. Jason Ren, ktorý viedol druhú štúdiu.

Emisie metánu sú zrejme podhodnotené

Medzivládny panel pre zmenu klímy (Intergovernmental Panel on Climate Change, ďalej IPCC – pozn. red.) vytvoril usmernenia, ktoré umožňujú výskumníkom a inštitúciám, napríklad národným agentúram na ochranu životného prostredia, odhadnúť emisie metánu z čistiarní odpadových vôd na základe špecifických procesov čistenia, ktoré využívajú. Tieto usmernenia však boli postavené na obmedzených meraniach z relatívne malého počtu čistiarní odpadových vôd.

V rámci nového výskumu merali výskumníci pomocou mobilného laboratória oblaky emisií nad šesťdesiatimi tromi čistiarňami odpadových vôd na východnom pobreží Spojených štátov a v Kalifornii a zistili, že smernice IPCC podhodnotili čistiarne odpadových vôd všetkých veľkostí aj typov čistiarenských postupov.

Ak sa preukáže, že výsledky z týchto meraní sú reprezentatívne, skutočné emisie metánu z čistiarní odpadových vôd v USA by boli asi 1,9-krát vyššie ako v odhadoch, s ktorými počítajú súčasné smernice IPCC, čo znamená, že reguláciám unikajú emisie metánu ekvivalentné 5,3 miliónu ton oxidu uhličitého.

O relevancii prvej štúdie napovedá skutočnosť, že k podobným záverom dospel aj tím, ktorý vykonal druhú, nezávislú štúdiu. Z analýzy údajov z literatúry o emisiách metánu vyplynulo, že odhadované emisie metánu z čistenia komunálnych odpadových vôd v USA sú približne dvojnásobné oproti tomu, čo predpovedajú súčasné usmernenia.

„Pomocou dvoch rôznych prístupov sme ukázali, že emisie metánu sú v sektore odpadových vôd oveľa väčším problémom, než sa pôvodne predpokladalo,“ konštatuje Z. Jason Ren.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zopakujú simulovanú záplavu. Vodohospodári opäť pustia viac vody do ramien Dunaja

Zopakujú simulovanú záplavu. Vodohospodári opäť pustia viac vody do ramien Dunaja

Oproti jarnej simulácii bude letná záplava menej intenzívna a potrvá kratšie.

Prinášajú prelomové zistenie. Plastový odpad v oceáne dokáže rozkladať morská huba

Prinášajú prelomové zistenie. Plastový odpad v oceáne dokáže rozkladať morská huba

Hoci baktérií degradujúcich plasty v mori už bolo objavených viacero, huby s touto schopnosťou sú doposiaľ skôr ojedinelé.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť doplnila dozornú radu, pribudol aj nový orgán

Východoslovenská vodárenská spoločnosť doplnila dozornú radu, pribudol aj nový orgán

Akcionári spoločnosti sa stretli na valnom zhromaždení. Čakalo ich viacero hlasovaní.

X
X
X
X