Pomôcť by mohla aj certifikácia. Kým však nenájdeme lepšie riešenia, zostáva najvýhodnejšie kontaminovaný kal neaplikovať na pôdu, ale zhodnocovať ho spaľovaním či pyrolýzou, hovorí INCIEN.
Hoci by aplikácia čistiarenských kalov na pôdu mohla byť vhodným spôsobom, ako uzavrieť cyklus živín, netreba zabúdať na to, že v prípade kontaminovaného kalu by mohla takáto stratégia priniesť viac škody ako úžitku.
Kým nenájdeme lepšie riešenia, pre spoločnosť, životné prostredie aj vlastníkov pôd zostáva najvýhodnejšie kontaminovaný kal neaplikovať na pôdu, ale zhodnocovať spaľovaním či pyrolýzou.
Pre posun k efektívnejšej a bezpečnejšej recyklácii živín z kalov v slovenských podmienkach môže byť prínosné zamerať sa na tri kľúčové piliere.
Vyplýva to z najnovšej analýzy, ktorú zverejnil Inštitút cirkulárnej ekonomiky (INCIEN). Celú analýzu si môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu v závere článku.
Zdroje živín, ale aj možných problémov
Čistiarenské kaly ako vedľajší produkt čistenia odpadovej vody obsahujú cenné živiny, ako je napríklad fosfor, dusík či draslík, ako aj organickú hmotu. Živiny, ktoré sa v kale nachádzajú, môžu byť prinavrátené do pôdy, čo umožňuje uzavrieť ďalší z otvorených cyklov živín.
„Kal z pohľadu obsahu živín teda môžeme nazvať zlatom, ale aj tu platí: Nie je všetko zlato, čo sa blyští,“ hovorí INCIEN.
Zostáva vám 82% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.