Zisťovali sme, čo si o iniciatíve Európskej komisie myslia predstavitelia slovenského vodárenstva, priemyslu a organizácií zodpovednosti výrobcov.
Európska komisia v závere októbra predstavila legislatívny balík, ktorý okrem iného počíta s uplatnením rozšírenej zodpovednosti výrobcov v oblasti odpadových vôd. Výrobcovia a dovozcovia liekov, kozmetiky či chemikálií by tak podľa návrhu revidovanej smernice o čistení komunálnych vôd mali prevziať zodpovednosť za mikropolutanty.
Systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov sa už v praxi uplatňuje napríklad v oblasti obalov a neobalových výrobkov či elektrozariadení. Jeho zavedenie v kontexte mikropolutantov by znamenalo, že firmy, ktoré uvádzajú vybrané výrobky na trh, by za ne uhrádzali poplatky v závislosti od množstva a toxicity látok. Z týchto príjmov by sa následne sčasti financovalo čistenie komunálnych odpadových vôd. Nastavenie schém však má zostať v kompetencii jednotlivých štátov.
Na návrhy Komisie už reagoval Európsky zväz národných asociácií poskytovateľov služieb pre dodávky vody a odpadové vody (EurEau). Ten síce balík zmien víta, ale apeluje, aby legislatíva zašla ešte ďalej a aby používanie niektorých toxických látok úplne zakázala.
Ako vnímajú návrh nových pravidiel prevádzkovatelia vodární a kanalizácií, čo na ne hovoria výrobcovia a ako sa k nim stavajú organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV)? Pýtali sme sa slovenských odborníkov.
V článku sa dozviete:
- prečo sa náklady na odstraňovanie mikropolutantov podľa vodární nedajú plne premietnuť do cien stočného,
- čo pri novej regulácii žiadajú výrobcovia,
- na aké látky by sa podľa výrobcov nemalo vzťahovať obmedzenie,
- aké úskalia v návrhu Komisie vidia OZV.
Vodárne návrh vítajú
Ivana Mahríková, vedúca kancelárie Asociácie vodárenských spoločností a členka Komisie Európskeho združenia prevádzkovateľov verejných vodovodov a verejných kanalizácií pre odpadové vody, zdôraznila že cieľom revidovanej smernice je zníženie celkového objemu znečistenia odpadových vôd o takmer päť miliónov ton ročne. Náklady na potrebné opatrenia sa podľa Komisie vyšplhajú na 3,8 mld. eur.
Zostáva vám 72% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.