Aj napriek pandemickému roku sa vodárenskej spoločnosti po ekonomickej stránke darilo.
Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) ukončila rok 2020 so ziskom 3,6 milióna eur pred zdanením. Napriek pandemickému roku sa jej darilo aj investovať. Investície chce v nasledujúcich rokoch posilniť ešte viac. Vyplýva to z výsledkov hospodárenia podniku, ktorý odprezentoval generálny riaditeľ BVS Peter Olajoš na minulotýždňovom online stretnutí.
Na bratislavskom magistráte začal od januára fungovať nový Útvar správy mestských podnikov s cieľom zlepšiť hospodárenie bratislavských mestských firiem, kam patrí práve aj BVS, a zvýšiť ich výkon. Útvar vedie manažér Ivan Peschl. Ten pripomína, že hoci útvar vznikol oficiálne v januári, s BVS spolupracuje už od septembra.
Spoločne napríklad prerokovali plán na rok 2021 podľa jednotlivých mesiacov a pripravili plán na nasledujúcich päť rokov.
„Máme schválený plán investícií, máme zavedený pravidelný finančný reporting, ktorý pravidelne s predstavenstvom vyhodnocujeme,“ hovorí I. Peschl.
Pripomína, že hlavnou udalosťou minulého roka bola kúpa podielu Infra Services. Po novom bol tiež zavedený nový proces verejného obstarávania.
„Na našom útvare zároveň vzniká nová pozícia, kde bude kolega sledovať a pozorovať to, akú hodnotu každý jeden mestský podnik dostane za tie investície, ktoré sa obstarávajú,“ dodáva.
Ďalšou pozitívnou správou je, že prvýkrát v histórii sa podarilo, že BVS má výrok audítora bez výhrad. „Plánovaný zisk BVS bol zhruba kladná nula, realita je, že celkový zisk BVS za rok 2020 presiahol 3,6 milióna eur,“ zdôrazňuje ďalej.
Pre porovnanie – spoločnosť bola v roku 2019 v pomerne hlbokej strate (výsledok hospodárenia dosiahol -3,6 milióna eur).
Podnik sa podarilo zastabilizovať, tvrdí P. Olajoš
Generálny riaditeľ BVS P. Olajoš pripomína, že manažment si dal v roku 2019 za úlohu postaviť spoločnosť z hlavy na nohy. Podľa neho sa to podarilo a podnik je zastabilizovaný.
BVS plánovala, že za rok 2020 dosiahne výnosy v sume 102,2 milióna eur. Výnosy však boli ovplyvnené pandémiou COVID-19 a ich výška sa nenaplnila, a to najmä z toho dôvodu, že BVS počas lockdownov nedodávala vodu veľkým klientom, ako sú napríklad školské zariadenia, internáty či veľké kancelárske budovy a celky.
V prípade nákladov bol plán na sume 102,1 milióna eur. Nový generálny riaditeľ si po nástupe do funkcie v roku 2019 všimol, že BVS má sama výrazné rezervy vo svojej vnútornej efektivite a zároveň v zmluvách, ktoré mala uzavreté s externými dodávateľmi.
„Tu sme v roku 2020 začali reálne aktívnym spôsobom pôsobiť dovnútra spoločnosti na stránke zvýšenia efektivity a racionalizácie organizácie práce a zároveň sme začali s pretendrovaním všetkých zmluvných vzťahov, ktoré BVS má s externým prostredím,“ zdôrazňuje P. Olajoš.
Zostáva vám 59% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.