Z kalu začali už skôr získavať hnojivo a bioplyn pre kogeneračné jednotky. Teraz ho dočisťujú na biometán a vtláčajú do plynárenskej siete.
Biometán je ako obnoviteľný plyn jednou z alternatív, ktoré môžu nahrádzať spotrebu zemného plynu. Podobne ako v prípade fosílneho plynu ide o takmer čistý metán, vďaka čomu ho je možné vtláčať do plynárenskej siete a distribuovať k odberateľom.
Na Slovensku štát aktuálne z Plánu obnovy podporuje bioplynové stanice, aby prešli na výrobu biometánu, ktorý budú produkovať dočisťovaním bioplynu. Zdrojom obnoviteľného plynu však nemusia byť len bioplynky.
V Českej republike už dávnejšie začali podporovať výrobu biometánu aj z kalov čistiarní odpadových vôd (ČOV). Česku je pritom v zavádzaní biometánu oproti Slovensku o krok ďalej, pričom biometán v českých plynárenských potrubiach prúdi už viac ako tri roky.
Na Voda-portal.sk sme prednedávnom informovali o veľkom bioemtánovom projekte pražskej ČOV. Nové projekty však pribúdajú v rôznych častiach krajiny. Príkladom je aj mesto Havlíčkov Brod.
V článku sa dozviete:
- akou technológiou upravujú bioplyn na biometán,
- čo treba urobiť pred vtlačením biometánu do siete,
- aké požiadavky prinesie revízia smernice o čistení komunálnych vôd.
Vltáčajú 90 kubíkov za hodinu
Čistiareň pri Havlíčkovom Brode sa vlani pustila do projektu, ktorého výsledkom je teraz nahradenie časti zemného plynu. Pri technologických procesoch čistenia odpadovej vody vzniká surový bioplyn, ktorý po jeho vyčistení na biometán distribučnú spoločnosť GasNet vtláča do svojej plynárenskej siete.
„Tento spôsob výroby biometánu pre bežnú distribúciu predstavuje špičku v oblasti obehového hospodárstva. Vyrobený biometán môže byť použitý na vykurovanie v miestnych rodinných domoch alebo ako ekologické palivo v doprave,“ tvrdí GasNet v tlačovej správe.
Spoločnosť Vodovody a kanalizácia Havlíčkov Brod (VAK HB) prevádzkuje svoju najväčšiu čistiareň odpadových vôd v Perknove pri Havlíčkovom Brode. Potenciál odpadovej suroviny využívala táto čistiareň už skôr, keď z čistiarenského kalu získavala hnojivo použiteľné v poľnohospodárstve a bioplyn pre dve kogeneračné jednotky vyrábajúce elektrinu a teplo. Následne sa pustili aj do projektu zameraného na biometán.
Do verejnej distribučnej siete už prúdia prvé kubíky tohto obnoviteľného plynu, ktorý je svojimi vlastnosťami zameniteľný so zemným plynom. Podľa distribútora si odberatelia pri jeho používaní nevšimnú žiadny rozdiel. Každú hodinu do biometánovej úpravne vstupuje 140 kubíkov bioplynu. GasNet uvádza, že do plynárenskej distribučnej sústavy sa následne vtláča 90 kubíkov biometánu za hodinu.
Foto: GasNet
„Tento projekt považujeme za zavŕšenie našej snahy znižovať energetickú náročnosť čistiarenskej prevádzky, vylepšovať ekonomiku spoločnosti a zároveň podporovať udržateľný rozvoj a ochranu životného prostredia,“ hovorí Jan Kadlec, riaditeľ spoločnosti Vodovody a kanalizácia Havlíčkov Brod.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.