INNOGY
INNOGY
INECS

Banská havária v okrese Prievidza spôsobila úhyn rýb

Zatiaľ našli rybári desať kusov šťuky. Predpokladá sa, že voda časom vyplaví aj ďalšie.

Banská havária v okrese Prievidza spôsobila úhyn rýb

Foto: Pixabay

Niekoľko baníkov z Novák minulý týždeň skončilo v nemocnici. Dôvodom je piatkové poškodenie potrubia pri likvidácii bývalej banskej vetracej šachty.

"Súčasťou likvidácie je vyplnenie telesa šachty drveným betónom a schváleným spevňovacím materiálom," povedala pre TV JOJ Adriana Siváková, hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza.

Baníci tiež televízii adresovali list, v ktorom uverejnili, že zo šachty, ktorú zasypávali, začala vo vysokom množstve unikať chemická látka. Tí, ktorí sa dostali do priameho kontaktu s vodou, mali poleptanú pokožku, ale aj pracovné odevy.

Podľa hovorkyne Hornonitrianskych baní poškodenie už odstránili. Dôsledky pre miestny ekosystém sa však prejavili už o niekoľko hodín po udalosti.

Rybári hovoria o ekologickej katastrofe

Kontaminovanú vodu totiž baníci museli dostať z podzemia von, a preto ju začali vypúšťať priamo do potoka.

„Táto zmes látok dokázala zabiť všetko živé v tom jazere, všetku ichtyofarmu," povedal hospodár MsO SRZ Zdenko Čavojčin pre TV JOJ.

VODOVODY A KANALIZACE 2019

Ochranári pôvodne plánovali vyhlásiť jazero za prírodnú rezerváciu, keďže tu prebýva mnoho druhov vzácnych vtákov, ako aj jeden svetový unikát – takzvaný hybrid Penice čiernohlavej a Penice slávikovitej. Všetky živé organizmy však teraz v jazere v dôsledku havárie hynú.

Napriek žiadostiam rybárov však bane aj naďalej vypúšťajú vodu do povrchových tokov.

Čavojčin pre Voda-portal.sk uviedol, že dňa 9. marca 2018 loviaci rybár oznámil MsO SRZ Prievidza, že starým korytom potoka Ťakov v Koši (okres Prievidza) preteká biela voda. Okrem toho na prítoku hynuli šťuky.

Čavojčin následne prišiel na dané miesto a informoval o udalosti Inšpekciu životného prostredia, a to konkrétne pracovisko v Banskej Bystrici.

Vzorky odobrala inšpekcia aj polícia. Hornonitrianske bane priznali, že do toku unikol popolček, ale aj zmes vody, nakoľko došlo k havárii v banskom priestore.

Uniknutý popolček

Samotnému Čavojčinovi volalo hneď niekoľko baníkov, ktorí ho informovali o tom, že voda je dosť agresívna a rozožiera im odev aj ruky.

„Pracovník inšpekcie premeral vodu a povedal, že má na vtoku do nášho revíru pH 12 a pri odtoku do druhého revíru odstaveného ramena rieky Nitry č. 2 stupeň číslo 8, čo by bolo v poriadku. Viem, že bane sa pokúšali zakúpiť kyselinu HCL na neutralizáciu,“ uviedol pre Voda-portal.sk Čavojčin.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

ZsVS vlani dokončila svoj historicky najrozsiahlejší projekt

ZsVS vlani dokončila svoj historicky najrozsiahlejší projekt

Investícia bola v celkovej sume 85 479 925 eur. Spoločnosť vlani investovala aj do iných projektov, avšak len z vlastných zdrojov.

Slovensko v roku 2030: Takmer stopercentné odkanalizovanie a čistejšie vody

Slovensko v roku 2030: Takmer stopercentné odkanalizovanie a čistejšie vody

Vízia a stratégia rozvoja Slovenska do roku 2030 definuje, ako by mala krajina o 10 rokov vyzerať. Oboznámte sa s najdôležitejšími cieľmi a plánmi v oblasti vodného hospodárstva.

Investície VVS medziročne narástli o viac ako 20 miliónov eur

Investície VVS medziročne narástli o viac ako 20 miliónov eur

Vlani VVS investovala celkovo 42,4 milióna eur. Najväčšia časť investičných projektov putovala z vlastných zdrojov vodární, výrazne narástla aj miera čerpania eurofondov.