Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Akú rolu zohráva Internet vecí v súčasnom vodárenstve?

Podľa globálnych analýz bude takzvaný Internet vecí stále dôležitejšou súčasťou vodárenského sektora. V čom spočívajú jeho hlavné výhody? Čo bráni vodárenským spoločnostiam v jeho plnom zavedení?

Akú rolu zohráva Internet vecí v súčasnom vodárenstve?

V poslednom čase vodárenskí odborníci zdôrazňujú nevyhnutnosť rozvoja takzvaného Internetu vecí (pozn. redakcie: IoT, z anglického Internet of Things).

Čo tento pojem vlastne znamená a akú rolu bude pravdepodobne zohrávať v budúcnosti vodárenského sektora?

Internet vecí jednoducho odkazuje na rozsiahlu sieť zariadení, ktoré sú pripojené na internet. Tie tak umožňujú používateľom zhromažďovať a analyzovať najrozličnejšie údaje.

Napríklad smart či inteligentné vodomery využívajú IoT na zisťovanie netesností vo vodovodných potrubiach, pričom dokážu včas upozorniť vodárenské spoločnosti ohľadom možných problémov.

Ďalšou výhodou je, že vodárenské spoločnosti môžu vďaka obslužným programom pozorovať spotrebu vody domácností v reálnom čase.

Rýchle a presné poskytnutie informácií

Inteligentný merač zvyčajne meria spotrebu vody na dennej báze. Akonáhle tieto informácie dostanú vodárenské spoločnosti, môžu upovedomiť zákazníkov o ich vlastnej spotrebe.

Takéto zariadenia teda jednoznačne uľahčujú prácu nielen samotným vodárenským spoločnostiam, ale aj odberateľom. Pozitívnym zistením je tiež fakt, že inteligentné vodomery a Internet vecí sú na vzostupe po celom svete.

Trh so smart vodomermi rastie

Podľa spoločnosti Global Market Insights, ktorá sa zaoberá analýzami súčasného globálneho tržného vývoja, trh s inteligentným meraním vody v roku 2024 prekročí celkovú hodnotu 24 miliárd dolárov.

Okrem toho predpovedá, že do roku 2024 by mal dosiahnuť ročný objem inštalácie viac ako 35 miliónov kusov. Ale čo znamená tento rast pre vodovody?

Odborníci zistili, že zhromaždené údaje majú potenciál znížiť značné náklady vodárenských spoločností. Spôsob, akým tieto inteligentné služby môžu docieliť daný pokles, je diaľkové odpojenie alebo obmedzenie toku meračov.

Diaľkovo odpojiteľné merače znižujú náklady na vysielanie špecializovaných pracovníkov do domácností zákazníkov, ktorí buď požiadali o odpojenie, alebo sú odpojení.

Navyše, tieto inteligentné merače zabezpečujú spoločnostiam a ich zákazníkom, že účty za vodu sú založené na presnom čítaní týchto prístrojov, a nie na odhadoch. To zase môže viesť k vyššej spokojnosti zákazníkov a účinnejšiemu systému riadenia operácií.

Inteligentné vodomery šetria vodu

Príklad vodárenskej spoločnosti, ktorá zistila, že inteligentné merače sú veľmi prospešné, je SUEZ, súkromná vodárenská spoločnosť, ktorá poskytuje služby pre viac ako 7,5 milióna ľudí v Spojených štátoch a v Kanade.

Spoločnosť SUEZ uskutočnila prípadovú štúdiu výhod inteligentných vodomerov v meste Bayonne v New Jersey.

Po inštalácii viac ako 10 500 nových inteligentných meračov (ktoré pokrývali 90 % obyvateľov a podnikov v meste) spoločnosť SUEZ v priebehu niekoľkých mesiacov našla viac ako tisíc únikov na nehnuteľnostiach zákazníkov.

Títo zákazníci dovtedy nevedeli o úniku vody z vlastných nehnuteľností. Okrem toho po dvoch rokoch od inštalácie nových meračov klesla spotreba vody v celom podniku o 7 percent.

Spoločnostiam bráni obmedzený rozpočet

Najväčšou výzvou pre vodárenské spoločnosti pri inštalácii inteligentných meračov je však obmedzený rozpočet. Inteligentné meracie prístroje sú drahšie ako tradičné mechanické merače a môžu sa tak stať značným bremenom pre rozpočet týchto spoločností.

Analytická správa s názvom Bloomberg Environment and Energy report napríklad poukazuje na to, že zo 700 skúmaných vodárenských spoločností až dve tretiny uvádzajú predbežné kapitálové náklady ako prekážku pri zavádzaní inteligentných meračov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X