Macro Components
INISOFT
INECS

Ako vyčistiť upchatý odpad? Ide to aj bez odborníka

Poradíme vám, ako jednoducho vyčistíte upchatý odpad, a to aj bez inštalatéra. Zásoby z kuchyne, chemické prostriedky, ekologické prostriedky, manuálne odstránenie odpadu – výber je len na vás.

Ako vyčistiť upchatý odpad? Ide to aj bez odborníka

Občas sa to stane v každej domácnosti – zrazu sa upchá odtok a voda z umývadla už viac neodteká a zo sifónu sa šíri nepríjemný zápach. To je znamenie, že je najvyšší čas pustiť sa do čistenia odpadu.

Nemusíte však hneď volať inštalatéra. Tí si totiž často za desať minút práce vypýtajú nemalú sumu peňazí. V mnohých prípadoch si však dokážete pomôcť aj sami. My vám s tým poradíme.

https://www.inisoft.sk/Hneď na začiatok máme pre vás dobrú správu. Na to, aby ste vyhrali súboj s upchatým odpadom, nepotrebujete byť žiadnym kutilom. Možno vás prekvapí, o aký jednoduchý postup v skutočnosti ide. Poďme sa teda na to pozrieť.

Čo vlastne spôsobuje upchatie odpadu? V kúpeľni sú najčastejšie na vine vlasy a chlpy. V kuchyni sú to zase zvyšky jedla, tuk, ale aj iné nečistoty, ktoré sa postupne v odpade usádzajú dovtedy, kým ho úplne neupchajú.

Situáciu neuľahčuje ani vodný kameň, nekvalitne položené a zle naprojektované alebo deformované potrubie.

Prevencia je nevyhnutnosť

Samozrejme, prevencia je absolútny základ. Problému s upchatým odpadom sa môžete pomerne jednoducho vyhnúť.

Napríklad sifónom vo vani a umývadle spôsobujú najväčšie komplikácie práve vlasy. Túto situáciu však môžete riešiť pomerne jednoducho.

Stačí, aby ste si kúpili sitko, ktoré nasadíte na výlevku. To vám zachytí všetky vlasy, ale aj iné hrubšie nečistoty. Okrem toho ide naozaj o veľmi lacný doplnok. Na vás bude už len zvyšok práce, a to pravidelná kontrola a preplachovanie.

V kuchyne zase najväčšie problémy spôsobuje stuhnutý tuk. Keď sa k tomu pridajú rozličné zvyšky jedla či úlomky kosti, po čase vaše čuchové orgány čaká nepríjemné prekvapenie.

Z tohto dôvodu odporúčame preventívne aspoň raz za týždeň preliať odpad minimálne troma litrami horúcej vody. Ani v tomto prípade však nezabudnite na sitko.

Babské rady na upchatý odpad

Ako na upchatý odpad? Nasledujte tieto rady a podobný problém pre vás určite už viac nebude problémom.

Táto informácia vás určite poteší. Vaša kuchyňa totiž ponúka pestré množstvo spôsobov, ako si poradiť s upchatým odpadom.

Stačí mať po ruke len niekoľko lacných, ale zato účinných a absolútne nevyhnutných ingrediencií. Majte však na pamäti, že takéto prípravky musíte nechať pôsobiť podstatne dlhšiu dobu ako agresívne chemické prostriedky.

Na účinný boj s upchatým odpadom potrebujete len niekoľko ingrediencií. Vyskúšať môžete jedlú sódu, ocot, prášok do pečiva alebo kuchynskú soľ.

Postup je naozaj jednoduchý. Väčšie vrecko so sódou nasypte do sifónu, prilejte hrnček octu a približne po štvrť hodine opatrne zalejte vriacou vodou. Celý proces potom ešte raz pre istotu zopakujte.

Rovnaký postup môžete vyskúšať aj v prípade prášku do pečiva. Ak sa rozhodnete použiť soľ, bude úplne stačiť, ak ju len nasypete do odpadu, necháte pôsobiť asi hodinu a potom zmes prelejete horúcou vodou.

Mechanické čistenie upchatého odpadu

Ak je odpad čiastočne priechodný, môžete naň použiť gumený zvon na akútne odstránenie upchatia v umývadle, dreze, vani či sprchovom kúte.

Mechanický zvon nájdete v obchodoch v rôznych veľkostiach a priemeroch. A ako postupovať pri uvoľňovaní upchatého odpadu zvonom?

V prvom rade upchajte umývadlo zátkou. Potom napustite teplú vodu približne do jeho polovice, mokrou handrou upchajte prepadový vpust. Cez suchý sa totiž nasáva vzduch a nevznikne tak požadovaný podtlak.

Následne odzátkujte umývadlo, nasaďte zvon na odtok a vytváraním podtlaku sa pokúste odpad pretiahnuť.

Počas čistenia zvonom nájdete vo vode naplaveniny, vďaka ktorým zistíte, čím je váš odpad upchatý a na čo si máte do budúcnosti dávať pozor.

Proces opakujte tak dlho, dokým voda nebude plynule odtekať – pri vypúšťaní vzniká viditeľný vír, čo je dôkaz, že došlo k narušeniu konzistencie usadenín v potrubí a prúd vody ich spláchol ďalej do kanalizácie.

Niekedy treba vyčistiť sifón

Ak vám predchádzajúci postup nepomohol, možno máte upchatý sifón. Nemusíte sa však báť, keďže aj ten zvládnete vyčistiť bez odbornej pomoci.

Budete potrebovať gumené rukavice, kýblik a handry, keďže po rozskrutkovaní vám zo sifónu vytečie zvyšková voda a s ňou aj všetky usadené nečistoty.

Taktiež nezabudnite skontrolovať, či je v poriadku tesnenie. Ak je stvrdnuté alebo sa drobí, radšej ho ihneď vymeňte.

Ekologický variant čistenia odpadu

Ak nie ste veľkými fanúšikmi chémie, môžete staviť na ekologickejšiu cestu. Súčasný trh ponúka takzvané biologické enzymatické čističe alebo biologický aktivátor septikov. Ten sa však najviac hodí do miest, kde odpad ústi do septiku či do nádržky.

Vráťme sa na hodiny chémie

Mnohí z nás dávajú prednosť chemickému prečisteniu. V tomto prípade vám určite pomôže hydroxid sodný alebo iné výrobky, ktoré sú založené na jeho báze.

Mnohé z nich sa však neoplatia, keďže sú zbytočne predražené. Pred kúpou si preto poriadne zvážte, o aký produkt máte záujem.

Postup je opäť veľmi jednoduchý. Prostriedok nalejte či nasypte do odpadu, nechajte pôsobiť a nakoniec zalejte horúcou vodou.

Nezabudnite však, že staršie potrubie z PVC môže vplyvom vysokých teplôt pri chemickej reakcii popraskať.

Taktiež počítajte s tým, že celý proces sa nezaobíde bez nebezpečného prskania. Práve z tohto dôvodu odporúčame použiť ochranné okuliare a rukavice.

A aké prostriedky sú najpoužívanejšie? V slovenských domácnostiach rozhodne vyhráva čistič odpadov Krtko.

Ten uvoľňuje potrubie tak, že rozpustí kuchynské odpady, vlasy, tuky, ale aj papier či vatu. Je veľmi agresívny, ale zato účinný. Nepoužívajte ho však na hliníkové potrubie. Je pomerne lacný, v obchodoch ho kúpite v približnej cene dve eurá.

Tekutým a veľmi efektívnym čističom je aj Domestos, pričom jeho použitie je možné pre všetky typy odpadového potrubia aj septikov. Spriechodňuje odtok, dezinfikuje a eliminuje pachy. V obchodoch ho nájdete v približnej cene štyri eurá.

Na upchatý odpad pomôže aj špirála

Ak ste si nevedeli poradiť ani za pomoci chemických prostriedkov, potom môžete siahnuť po ručnej špirále, ktorá rozhodne prečistí vaše potrubie.

Tento produkt kúpite v bežných domácich potrebách alebo vo väčších hypermarketoch. Postup je zase veľmi jednoduchý.

V prvom rade vyberte sifón a skontrolujte, či nie je zanesený alebo upchatý. Ak áno, poriadne ho vyčistite.

Následne vsuňte špirálu do potrubia a natlačte ju až k prekážke. Keď sa špirála zastaví po náraze do prekážky (prípadne o koleno), začnite točiť rukoväťou a mierne tlačte špirálu do potrubia. Ak je to možné, točte na obe strany.

Ak začala voda z potrubia odtekať, misia sa podarila. Nasaďte späť sifón a vyskúšajte, či potrubie poriadne odteká. Ak áno, prečistite potrubie pre istotu ešte raz. V tejto etape už stačí použiť len obyčajné chemické prostriedky.

Značky
upchatý odpad

Mohlo by vás zaujímať

Na koronakrízu reaguje aj ÚRSO, fyzické odpočty vodomerov neodporúča

Na koronakrízu reaguje aj ÚRSO, fyzické odpočty vodomerov neodporúča

Úrad odporúča vykonávať fyzický odpočet len v nevyhnutných prípadoch.

Denník Voda-portal.sk má nového šéfredaktora

Denník Voda-portal.sk má nového šéfredaktora

Vedenie redakcií preberá náš skúsený redaktor.

BVS: Voda z kohútika je bezpečná, koronavírus neprenáša

BVS: Voda z kohútika je bezpečná, koronavírus neprenáša

Dostupné informácie poukazujú na to, že nový koronavírus je veľmi citlivý na dezinfekciu na báze chlóru.