Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Zlúčeniny PFAS sú výzvou pre ČOV, bremeno nákladov by však nemali znášať prevádzkovatelia

Súčasné technológie nedokážu účinne odstrániť tieto znečisťujúce látky z odpadových vôd. Dodatočné náklady by nemali znášať prevádzkovatelia ČOV, myslia si európski vodári.

Zlúčeniny PFAS sú výzvou pre ČOV, bremeno nákladov by však nemali znášať prevádzkovatelia

Foto: Depositphotos

Ukladať bremeno spojené s predchádzaním vypúšťania znečistenia perfluóralkylovanými a polyfluóralkylovými zlúčeninami (PFAS) do životného prostredia na prevádzkovateľov čistiarní odpadových vôd (ČOV) nie je realistickým riešením.

Dodatočné kroky v čistení by vyžadovali obrovské investície a operatívne náklady. Riešenie problému by malo spočívať v inej oblasti, myslí si Európsky zväz národných asociácií poskytovateľov služieb pre dodávky vody a odpadové vody (European Federation of National Associations of Water and Waste Water Services – EurEau), ktorý zastupuje národných poskytovateľov služieb v oblasti pitnej a odpadovej vody z 29 krajín zo súkromného aj verejného sektora.

PFAS sú skupinou znečisťujúcich látok, ktorým sa začína venovať zvýšená pozornosť z dôvodu ich potenciálu bioakumulácie, ako aj z dôvodu ich environmentálnej perzistencie, potenciálnej toxicity a v prípade mnohých zlúčenín aj vysokej rozpustnosti vo vode.

Polyfluóralkylové látky sa vyrábajú už viac ako 50 rokov a pre svoje jedinečné vlastnosti odpudzujúce vodu aj olej sa využívajú po celom svete. Tieto zlúčeniny sú však novou triedou environmentálne perzistentných znečisťujúcich látok, ktoré sa používajú v rôznych aplikáciách, ako sú napríklad povrchovo aktívne látky a prostriedky na ochranu povrchu kobercov, kože, papiera, obalov na potraviny, textílií, čalúnenia, hasiacich pien, ako aj leštidiel na podlahy.

Veľké množstvo štúdií skúmalo možné vzťahy medzi hladinami PFAS v krvi a škodlivými účinkami na zdravie ľudí. Výskum naznačuje, že vysoké hladiny určitých PFAS môžu viesť k zvýšeným hladinám cholesterolu, zníženej imunitnej odpovedi na vakcíny u detí, zmenám pečeňových enzýmov, zvýšenému riziku vysokého krvného tlaku u tehotných žien, prípadne zvýšenému riziku rakoviny obličiek alebo semenníkov.

Štúdie identifikovali ČOV ako cestu, ktorou sa PFAS dostávajú do životného prostredia. Tieto zlúčeniny sa pritom našli už vo všetkých zložkách životného prostredia. PFAS vyvolávajú znepokojenie najmä v súvislosti s vodnými zdrojmi používanými na odber pitnej vody.

Ako sa dostávajú PFAS do životného prostredia?

PFAS sa uvoľňujú do životného prostredia viacerými cestami. Priame emisie počas výrobných a priemyselných procesov, ako aj následné použitie a likvidácia spotrebných výrobkov obsahujúcich PFAS, zohrávajú hlavnú úlohu v ich vstupe do odpadových vôd. Môžu tiež vstúpiť do cyklu atmosférickou depozíciou a následným odtokom z ulice.

Švédska štúdia zistila, že PFAS v odpadovej vode v ČOV Bromma môžu pochádzať aj z nepriamej recirkulácie zlúčenín ktoré sa v životnom prostredí nachádzajú niekoľko rokov či desaťročí. Celoeurópska štúdia 90 ČOV v 27 krajinách identifikovala PFOA, PFHpA a PFOS až v 90 % vôd.

Vypúšťanie odpadových vôd je jednou z hlavných ciest vstupu PFOS do povrchových vôd. Existuje tiež potenciál kontaminácie pôdy a vodných zdrojov aplikáciou kontaminovaného kalu na poľnohospodársku pôdu.

Štúdia vykonaná v nemeckom meste Bayreuth zistila, že všetka koncentrácia PFOA bola vypustená do rieky, zatiaľ čo asi polovica PFOS bola zadržaná v splaškových kaloch.

Nemáme dostatočné technológie

 
 

Zostáva vám 59% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

EÚ to umožňuje, Slovensko nevyužíva. Regenerovaná odpadová voda môže slúžiť na zavlažovanie

EÚ to umožňuje, Slovensko nevyužíva. Regenerovaná odpadová voda môže slúžiť na zavlažovanie

Množstvo odpadových vôd vypúšťaných do povrchových vôd medziročne poskočilo o 20 %, konštatuje envirorezort.

Stúplo energetické zhodnotenie, kleslo kompostovanie. Ako Slovensko rieši kaly ČOV  (+grafy)

Stúplo energetické zhodnotenie, kleslo kompostovanie. Ako Slovensko rieši kaly ČOV (+grafy)

Produkcia kalov ČOV stúpla, ukazuje najnovšia výročná štatistika. Tisíce ton sa iba dočasne uskladňujú.

TOP 10 najčítanejších článkov o vodách v roku 2024

TOP 10 najčítanejších článkov o vodách v roku 2024

Nestíhali ste celý rok sledovať dianie? Tu je 10 textov, ktoré by vám nemali ujsť.

X
X
X
X