Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Za znečistenie jazera hrozí Hornonitrianskym baniam mastná pokuta

Podľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia došlo v dôsledku činnosti baní k mimoriadnemu zhoršeniu kvality vody v Ťakovom potoku. Hrozí im pokuta až do 165 000 eur.

Za znečistenie jazera hrozí Hornonitrianskym baniam mastná pokuta

Foto: Pixabay

Začiatkom marca tohto roka baníci z Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) informovali médiá o tom, že pri likvidácii bývalej banskej vetracej šachty si v dôsledku úniku neznámej chemickej látky poleptali pokožku a odev.

Okrem toho však došlo aj k úniku takejto kontaminovanej vody priamo do potoka Ťakov, ktorý plánovali ochranári vyhlásiť za prírodnú rezerváciu.

Hornonitrianske bane Prievidza teraz zrejme budú musieť zaplatiť nemalú čiastku peňazí. Denník Voda-portal.sk o tom informovala štátna radkyňa Ústredia Slovenskej inšpekcie životného prostredia Anna Benčeková.

Podľa nej Inšpektorát životného prostredia Banská Bystrica, odbor inšpekcie ochrany vôd, vykonal v Ťakovom potoku riešenie mimoriadneho zhoršenia vôd hneď trikrát – dvakrát v prvej polovici marca, ale aj koncom mája.

Vo vode našli kontaminant

Riešenie tak preukázalo, že v dôsledku úniku znečisťujúcej látky došlo k zvýšeniu hodnôt pH vo vypúšťaných banských vodách (oproti povoleným hodnotám). Okrem iného pracovníci inšpekcie zaznamenali aj šedo-biele zakalenie hladiny potoka, ale aj šedo-biely nános na dne.

Konkrétne ide o banskú mokraď o rozlohe cca 0,04 km2, ktorá vznikla poklesom terénu v dôsledku banskej činnosti. V neposlednom rade zaznamenali aj úhyn rýb v jazere, a to konkrétne 10 šťúk obyčajných.

„Vykonaným šetrením inšpekcia zistila, že príčinou vzniku MZV bolo nedovolené zaobchádzanie so znečisťujúcou látkou (porušenie § 39 vodného zákona), pod obchodným názvom EKOMAT III., zo strany spoločnosti HBP, a. s.. Ide o znečisťujúcu látku - vypálený prach z dymových plynov z výroby karbidu vápnika, ktorý obsahuje viac ako 50 % oxidov CaO a MgO, ako aj hydraulické oxidy Al2O3, Fe2O3 a SiO2,“ uviedla pre Voda-portal.sk Anna Benčeková.

Vodný zákon totiž jasne stanovuje, že ten, kto zaobchádza so znečisťujúcimi látkami, je povinný používať len také zariadenia či technologické postupy, ktoré sú vhodné aj z hľadiska ochrany vôd. Zoznam takýchto kontaminantov je zverejnený v prílohe vodného zákona.

HBP si siahnu hlboko do vrecka

„Pri zaobchádzaní s uvedenou znečisťujúcou látkou menovaná spoločnosť nepoužila také technologické postupy podľa vodného zákona, ktoré sú vhodné aj z hľadiska ochrany vôd, vodných ekosystémov a od vôd priamo závislých vodných ekosystémov, čím došlo k MZV podľa § 41 vodného zákona,“ vysvetľuje Benčeková.

Podľa tohto paragrafu tiež musí ten, kto zistí príznaky mimoriadneho zhoršenia vôd, bezodkladne ohlásiť túto skutočnosť Slovenskej inšpekcii životného prostredia. V prípade HBK sa však tak nestalo, keďže o znečistení sa inšpekcia dozvedela vďaka miestnym rybárom.

„Na základe vyššie uvedených skutočností v ďalšom konaní bude inšpekcia postupovať v súlade s vodným zákonom a uloží v zmysle ustanovení vodného zákona pokutu až do výšky 165 000 eur,“ dodáva na záver.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chcú meniť nariadenie o útvaroch podzemných vôd. Vláda predložila plán na ďalší rok

Chcú meniť nariadenie o útvaroch podzemných vôd. Vláda predložila plán na ďalší rok

Nový plán legislatívnych úloh počíta len so zopár zmenami, ktoré sa týkajú vôd.

Vedia predvídať vlnobitie. Roboty môžu zefektívniť pobrežné elektrárne

Vedia predvídať vlnobitie. Roboty môžu zefektívniť pobrežné elektrárne

Vďaka novej technológii, ktorá umožňuje použitie robotov aj na rozbúrenom mori, by mohla byť prevádzka pobrežných veterných elektrární aj prílivových turbín lacnejšia, rýchlejšia a bezpečnejšia.

Využijú už existujúcu ČOV. Vodárne chcú pripojiť dve obce do systému kanalizácie

Využijú už existujúcu ČOV. Vodárne chcú pripojiť dve obce do systému kanalizácie

Obsah žúmp sa v súčasnosti dostáva do podzemných vôd aj vodných tokov, konštatuje vodárenská spoločnosť.

X
X
X
X