Podľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia došlo v dôsledku činnosti baní k mimoriadnemu zhoršeniu kvality vody v Ťakovom potoku. Hrozí im pokuta až do 165 000 eur.
Začiatkom marca tohto roka baníci z Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) informovali médiá o tom, že pri likvidácii bývalej banskej vetracej šachty si v dôsledku úniku neznámej chemickej látky poleptali pokožku a odev.
Okrem toho však došlo aj k úniku takejto kontaminovanej vody priamo do potoka Ťakov, ktorý plánovali ochranári vyhlásiť za prírodnú rezerváciu.
Hornonitrianske bane Prievidza teraz zrejme budú musieť zaplatiť nemalú čiastku peňazí. Denník Voda-portal.sk o tom informovala štátna radkyňa Ústredia Slovenskej inšpekcie životného prostredia Anna Benčeková.
Podľa nej Inšpektorát životného prostredia Banská Bystrica, odbor inšpekcie ochrany vôd, vykonal v Ťakovom potoku riešenie mimoriadneho zhoršenia vôd hneď trikrát – dvakrát v prvej polovici marca, ale aj koncom mája.
Vo vode našli kontaminant
Riešenie tak preukázalo, že v dôsledku úniku znečisťujúcej látky došlo k zvýšeniu hodnôt pH vo vypúšťaných banských vodách (oproti povoleným hodnotám). Okrem iného pracovníci inšpekcie zaznamenali aj šedo-biele zakalenie hladiny potoka, ale aj šedo-biely nános na dne.
Konkrétne ide o banskú mokraď o rozlohe cca 0,04 km2, ktorá vznikla poklesom terénu v dôsledku banskej činnosti. V neposlednom rade zaznamenali aj úhyn rýb v jazere, a to konkrétne 10 šťúk obyčajných.
„Vykonaným šetrením inšpekcia zistila, že príčinou vzniku MZV bolo nedovolené zaobchádzanie so znečisťujúcou látkou (porušenie § 39 vodného zákona), pod obchodným názvom EKOMAT III., zo strany spoločnosti HBP, a. s.. Ide o znečisťujúcu látku - vypálený prach z dymových plynov z výroby karbidu vápnika, ktorý obsahuje viac ako 50 % oxidov CaO a MgO, ako aj hydraulické oxidy Al2O3, Fe2O3 a SiO2,“ uviedla pre Voda-portal.sk Anna Benčeková.
Vodný zákon totiž jasne stanovuje, že ten, kto zaobchádza so znečisťujúcimi látkami, je povinný používať len také zariadenia či technologické postupy, ktoré sú vhodné aj z hľadiska ochrany vôd. Zoznam takýchto kontaminantov je zverejnený v prílohe vodného zákona.
HBP si siahnu hlboko do vrecka
„Pri zaobchádzaní s uvedenou znečisťujúcou látkou menovaná spoločnosť nepoužila také technologické postupy podľa vodného zákona, ktoré sú vhodné aj z hľadiska ochrany vôd, vodných ekosystémov a od vôd priamo závislých vodných ekosystémov, čím došlo k MZV podľa § 41 vodného zákona,“ vysvetľuje Benčeková.
Podľa tohto paragrafu tiež musí ten, kto zistí príznaky mimoriadneho zhoršenia vôd, bezodkladne ohlásiť túto skutočnosť Slovenskej inšpekcii životného prostredia. V prípade HBK sa však tak nestalo, keďže o znečistení sa inšpekcia dozvedela vďaka miestnym rybárom.
„Na základe vyššie uvedených skutočností v ďalšom konaní bude inšpekcia postupovať v súlade s vodným zákonom a uloží v zmysle ustanovení vodného zákona pokutu až do výšky 165 000 eur,“ dodáva na záver.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.