NO DIG konferencia
BELIMO
INISOFT

Výstavba domov na Žitnom ostrove má byť prísnejšie regulovaná. V hre je však výnimka

Štát chce rozšíriť zákazy v CHVO aj na výstavbu domov bez pripojenia sa na verejnú kanalizáciu. Ráta však s výnimkou. Podľa zamestnávateľskej organizácie by výnimky v tomto prípade nemali platiť.

Výstavba domov na Žitnom ostrove má byť prísnejšie regulovaná. V hre je však výnimka

Ilustračné foto: Depositphotos

Nový Akčný plán ochrany vody v Chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov, návrh ktorého nedávno predstavilo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP), má zabezpečiť účinnejšiu ochranu vôd na území tejto vzácnej zásobárne pitnej vody.

Envirorezort v dokumente, o ktorom sme podrobne informovali v tomto článku, navrhuje niekoľko opatrení s cieľom zabezpečiť ochranu povrchových aj podzemných vôd Žitného ostrova. Časť z nich sa má týkať aj zabezpečenia väčšej miery odkanalizovania.

V súčasnosti je totiž až 31 % obyvateľov v CHVO Žitný ostrov bez vybudovanej kanalizácie. Jestvujúci kanalizačný systém je podľa MŽP na hranici životnosti s urgentnou potrebou rozšírenia kapacity, prípadne jeho modernizácie. Okrem toho len 42% obyvateľov v obciach do 2000 obyvateľov v rámci tejto CHVO je napojených na verejnú kanalizáciu.

Medzi kľúčové opatrenia návrhu akčného plánu patria aj rôzne legislatívne úpravy. Dôležitým prvkom má byť novelizácia zákona o chránených oblastiach prirodzenej akumulácie vôd, ktorý verejnosť pozná aj ako takzvaný Lex Žitný ostrov. Tá sa má zameriavať na rozšírenie zákazov v CHVO, avšak v určitých prípadoch počíta aj s výnimkou. Podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), ktorej členom je aj Asociácia vodárenských spoločností, by však v tomto prípade nemala platiť žiadna výnimka.

Vyplýva to z pripomienky, ktorú asociácia vzniesla v rámci medzirezortného pripomienkového konania k návrhu akčného plánu.

Aké činnosti zákon aktuálne zakazuje?

Súčasné znenie zákona zahŕňa pomerne rozsiahle obmedzenie činností na území CHVO, ktorých je okrem CHVO Žitný ostrov ešte deväť. Ide o územia Strážovských vrchov, Beskýd a Javorníkov, Veľkej Fatry, Nízkych Tatier (západná časť a východná časť), Horného povodia Ipľa, Rimavice a Slatiny, Muránskej planiny, Horného povodia rieky Hnilec, Slovenského krasu (Plešivská planina a Horný vrch) a Vihorlatu.

V týchto oblastiach je podľa zákona možné plánovať a vykonávať činnosť, len ak sa zabezpečí účinnejšia ochrana povrchových a podzemných vôd, ochrana podmienok ich tvorby, výskytu, prirodzenej akumulácie a obnovy ich zásob.

V CHVO zákon zakazuje stavať alebo rozširovať nový alebo jestvujúci priemyselný zdroj, v ktorom sa vyrábajú alebo na výrobu používajú znečisťujúce látky. Výnimku predstavuje rozširovanie a prestavba existujúcich priemyselných zdrojov, ktorými sa dosiahne účinnejšia ochrana vôd.

 
 

Zostáva vám 57% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X