Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Vyčistená odpadová voda riekam škodí viac ako poľnohospodárstvo, tvrdia vedci

Nový výskum z Oxfordskej univerzity odhalil, že voda vypúšťaná z čistiarní má oveľa väčší negatívny vplyv na kvalitu vody a život riečnej fauny a flóry ako využívanie pôdy v povodí.

Vyčistená odpadová voda riekam škodí viac ako poľnohospodárstvo, tvrdia vedci

Foto: Depositphotos

Zamerali sa na tri druhy znečistenia

Oxfordskí vedci skúmali vplyvy troch rôznych zdrojov znečistenia, konkrétne vyčistenej odpadovej vody, poľnohospodárstva a vody odtekajúcej z mestského prostredia, na rôzne aspekty riečnych systémov.

Po dobu troch mesiacov testovali štyri rieky v Anglicku, pričom sledovali vodu po prúde rieky od miesta vypúšťania vyčistenej odpadovej vody aj vodu nad čistiarňou odpadových vôd, kam výpust nezasahuje.

Z ich výsledkov vyplynulo, že vyčistená odpadová voda je najlepším ukazovateľom vysokej hladiny živín, rias rastúcich pri riečnom dne aj množstva húb vyskytujúcich sa v splaškoch, bez ohľadu na to, či sa pôda v povodí využíva na poľnohospodárske alebo mestské účely.

Rieky sú dôležitou súčasťou kolobehu vody v prírode, sú domovom rozmanitých rastlinných a živočíšnych druhov a sú kľúčové pre prosperitu ľudstva. Do životného prostredia sa však vypúšťa vyčistená odpadová voda a v prípade prívalových dažďov býva povolené vypúšťanie splaškov do riek aj bez úpravy.

Hlavná autorka štúdie Dr. Dania Albini vysvetľuje, že nová štúdia poukazuje na to, že výpust vyčistenej odpadovej vody v porovnaní s inými zdrojmi znečistenia oveľa významnejšie vplýva na kvalitu vody v riekach a je naliehavo potrebné vyvinúť komplexný akčný plán, ktorý by tento problém riešil.

„Dlhodobo prebieha debata o príčine zlého ekologického stavu mnohých riek v Spojenom kráľovstve, keďže je ťažké identifikovať jednotlivé zdroje znečistenia. My ukazujeme, že dokonca aj vyčistená odpadová voda môže mať silnejší dopad na riečny život ako znečistenie z okolitej pôdy,“ hovorí spoluautorka štúdie Dr. Michelle Jackson.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Podzemná voda sa v niektorých lokalitách vyskytuje čoraz vyššie. Dôsledkom môžu byť škody na kanalizácii aj cestnej infraštruktúre.

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Členov Regulačnej rady menuje prezident, a to na návrh vlády alebo parlamentu. Jedno kreslo v Rade je už roky neobsadené.

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Ropu s vysokou mierou viskozity špeciálne opracovaný korok odstráni v priebehu pár minút.