Vodou treba šetriť, pomôžu jednoduché riešenia, zdôrazňuje VSE | VODA-PORTAL.SK
INNOGY
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Vodou treba šetriť, pomôžu jednoduché riešenia, zdôrazňuje VSE

Spoločnosť Východoslovenská energetika nedávno predstavila krátke video, v ktorom pripomína, prečo je dôležité šetriť vodou a ako môže každý z nás prispieť k pozitívnej zmene.

Vodou treba šetriť, pomôžu jednoduché riešenia, zdôrazňuje VSE

Foto: Depositphotos

Klimatické zmeny negatívne vplývajú na dostupnosť vody. Šetriť vodou tvárou v tvár tejto globálnej výzve je preto kľúčové. Uvedomuje si to aj spoločnosť Východoslovenská energetika (VSE), najväčší dodávateľ elektriny na východnom Slovensku.

„Voda tvorí najväčšiu časť zemského povrchu. Je nenahraditeľná a pre mnohých je aj domovom. Tento domov je však ohrozený aj kvôli meniacej sa klíme. K týmto zmenám prispievame aj my, ľudia. Dopady pociťujeme aj na Slovensku. Preto by sme si vodu mali vážiť a neplytvať ňou. Technologické riešenia sú na dosah. Zmenu máme v našich rukách. Začnime od seba,“ vyzýva nás všetkých VSE vo svojom videu.

A čím môžeme podľa VSE prispieť k šetrnejšej spotrebe? Pomôžu také jednoduché návyky, ako to, že zastavíme vodu počas umývania zubov, čím môžeme ušetriť až 750 litrov vody ročne. Tento objem zodpovedá dennej dávke vody pre 325 detí v Afrike.

Pomôcť však môžeme napríklad aj tým, že pri polievaní budeme používať dažďovú vodu, ktorú zachytíme z odkvapu.

„Používajme umývačku riadu. Jeden cyklus ušetrí až 33 litrov vody oproti umývaniu pod tečúcou vodou,“ zdôrazňuje VSE.

Šetriť však môžeme aj pri splachovaní WC, a to tak, že budeme splachovať malým tlačidlom. Životnosť práčky zase môžeme predĺžiť o viac ako tri roky vďaka vodným filtrom.

Ďalšou dôležitou súčasťou na ceste k šetreniu je používanie úspornej sprchovej hlavice, ktorou ušetríme 51,5 litra vody za päť minút. So šetriacou sprchou innogy napríklad ušetríte pri každom sprchovaní až 60 % vody. Bonusom je, že znížite aj náklady na jej ohrev.

Keby šetriacu sprchu používali všetci Slováci, ročne by ušetrili 70 956 000 000 litrov vody. Po 50 rokoch by sme tak mohli mať more s objemom takmer štyri miliardy metrov kubických.

„Nenechajme si budúcnosť pretiecť pomedzi prsty. Vyberme si riešenia do domácnosti, ktoré uľahčia náš život a odbremenia planétu,“ pripomína VSE na záver.

VSE je komunikačný partner denníka Voda-portal.sk


Mohlo by vás zaujímať

Aká nádrž na dažďovú vodu sa oplatí? Odborník vysvetľuje, ako si vybrať a čo zvážiť

Aká nádrž na dažďovú vodu sa oplatí? Odborník vysvetľuje, ako si vybrať a čo zvážiť

V prospech nadzemných nádrží hovoria nižšie vstupné náklady, zásobník umiestnený pod zemnou však uskladní vodu lepšie a poskytne širšie využitie.

Vodohospodári plánujú na Svetový deň vody vyčistiť od odpadu 13 lokalít

Vodohospodári plánujú na Svetový deň vody vyčistiť od odpadu 13 lokalít

Veľké čistiace akcie sa rozbehnú v utorok 22. marca v ranných hodinách.

Chcete si vybudovať vlastnú studňu? Nezabudnite na štyri hlavné kroky

Chcete si vybudovať vlastnú studňu? Nezabudnite na štyri hlavné kroky

Pamätajte na to, že aj vlastná studňa potrebuje povolenia.