Nepokrytie zákonného nároku ekonomicky oprávnených nákladov zo štátneho rozpočtu sa podľa SVP čoraz viac prejavuje na nedostatočnej starostlivosti o vodné toky, povodia a zverený majetok štátu.
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) vlani odštartoval niekoľko procesov, ktoré majú zefektívniť jeho fungovanie a zároveň zvýšiť mieru jeho transparentnosti. Na ekonomickú situáciu podniku však negatívne pôsobili vplyvy dlhodobej finančnej poddimenzovanosti, ako aj pandémia. Zrealizovaním preventívnych protipovodňových opatrení sa podniku podarilo eliminovať potenciálne povodňové škody v hodnote viac ako 2,3 milióna eur. Vyplýva to z výročnej správy SVP za rok 2020, ktorú si môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu na konci článku.
Podnik vlani dosiahol výnosy v objeme 132,8 milióna eur, čo je medziročný pokles o 9,3 milióna eur. Na výnosoch mali vedúci podiel tržby za vlastné výrobky, ktoré tvoria tržby z hydroenergetického potenciálu (HEP), povrchovej vody, energetickej vody, predaj riečneho materiálu, dreva a kameňa. Vlani dosiahli sumu 64,6 milióna eur a na celkových výnosoch mali takmer 49 % podiel. V porovnaní s rokom 2019 narástli o deväť miliónov eur.
Platby za HEP predstavujú jeden z najdôležitejších zdrojov tržieb SVP. HEP je celková energia odtekajúcej vody, pričom jej časť sa využíva na výrobu elektrickej energie.
Vlaňajšie platby za HEP dosiahli objem 33 miliónov eur, čo je v porovnaní s rokom 2019 nárast o viac ako sedem miliónov eur, v percentuálnom vyjadrení ide o zvýšenie o 27,34 %. Podľa SVP je tento stav možné pripísať priaznivým hydrologickým podmienkam.
Najznámejšími odberateľmi HEP sú Slovenské elektrárne, ZSE Energia, Dmi Trade, Hydro-Gen, MVE Trenčín a MVE, a. s. Bratislava.
Vývoj platieb za HEP a tržieb za energetickú vodu / Foto: Výročná správa SVP
Najvýznamnejšími odberateľmi povrchovej vody sú spoločnosti Slovnaft, U. S. Steel Košice, Mondi SCP a Slovenské elektrárne. Celkový odber povrchovej vody vlani dosiahol 236,9 milióna metrov kubických, čo predstavuje medziročný pokles takmer o 1,8 milióna metrov kubických.
Tržby za povrchovú vodu predstavovali sumu 28,1 milióna eur, pričom oproti roku 2019, keď boli vo výške 26,3 milióna eur, vzrástli takmer o 1,8 milióna eur, čo je nárast o 6,72 %.
Najväčšími odberateľmi povrchovej vody sú priemyselné podniky (175 miliónov metrov kubických), na odberoch má však značný podiel aj výroba pitnej vody (49 miliónov metrov kubických) a odber vody na účely zavlažovania (12 miliónov metrov kubických).
Platby za energetickú vodu sa vlani vyšplhali na 474-tisíc eur, čo je medziročný nárast o 61-tisíc eur, teda 14,68 %. Tržby za energetickú vodu sú z VD Žilina, pričom odberateľom je štátny podnik Vodohospodárska výstavba.
Štruktúra výnosov / Foto: Výročná správa SVP
Najvýznamnejšou položkou v tržbách za predaj služieb boli tržby za prenájom a prevádzku Vodného diela Gabčíkovo a Čunovo od Vodohospodárskej výstavby, ktorých výška vlani dosiahla 17,9 milióna eur.
Celkové náklady podniku vlani dosiahli sumu 130,2 milióna eur, čo je v medziročnom porovnaní pokles o takmer 30 miliónov eur.
Na nákladoch mali najvyšší podiel mzdové a sociálne náklady v objeme 64,5 milióna eur, za ktorými nasledovali odpisy v sume 26,8 milióna eur.
Podnik sa zameral aj na odstraňovanie bariér
Zostáva vám 69% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.