Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu | VODA-PORTAL.SK
Vodovody - kanalizace 2023
BELIMO
INISOFT

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Foto: Depositphotos

Koronakríza zasiahla vodárne aj v oblasti zásobovania pitnou vodou a čistenia odpadových vôd. Viacerí veľkí odberatelia, ktorí sa značnou mierou podieľajú na raste tržieb vodární, mali pre pandemické opatrenia zatvorené svoje prevádzky či podniky. Ako sa teda covidový rok odzrkadlil na hospodárení vodární? Ekonomické dáta, ktoré vodárenské spoločnosti každoročne zverejňujú, ukazujú, že situácia bola rôznorodá.

Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa vplyv koronakrízy prejavil viacerými spôsobmi. V prvom rade išlo o zvýšenie nákladov na obstaranie osobných ochranných pomôcok. Regulátor uvádza, že tento nárast nákladov sa pohyboval v rozmedzí od desiatok tisíc eur do 100 000 eur, v závislosti od veľkosti vodárenskej spoločnosti.

Dôležitým aspektom je spotreba pitnej vody, ktorá má veľký vplyv na samotné tržby vodární. „Vo väčšine vodárenských spoločností spotreba pitnej vody ostala na úrovni predchádzajúceho roka alebo mierne poklesla, rovnako množstvo odvedenej a čistenej odpadovej vody, a to aj napriek zaradeniu nového vodohospodárskeho majetku,“ vysvetľuje ÚRSO.

Nemenej dôležitým faktorom boli výpadky zamestnancov z dôvodu ochorenia COVID-19 alebo karantény pri ochorení blízkej osoby. Tie podľa regulátora spôsobili sťaženú organizáciu práce pri zabezpečení riadneho a nepretržitého chodu vodárenských spoločností, čo sa následne prejavilo znížením vykonávania opráv majetku, okrem odstraňovania havarijných stavov. 

Predplatné Voda-portal.sk

Ako si viedli vodárenské spoločnosti?

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) plánovala, že za rok 2020 dosiahne výnosy v sume 102,2 milióna eur. Do plánov však podniku zasiahla pandémia, pričom plánovaná výška výnosov sa nenaplnila, a to najmä z toho dôvodu, že BVS počas lockdownov nedodávala vodu veľkým klientom, ako sú napríklad školské zariadenia, internáty či veľké kancelárske budovy a celky.

Ako sa konkrétne vyvíjali tržby za rok 2020, však zatiaľ nie je známe, keďže vodárenská spoločnosť doposiaľ nezverejnila výročnú správu o svojej činnosti v spomínanom období.

V medziročnom porovnaní poklesli výnosy aj v prípade Liptovskej vodárenskej spoločnosti (LVS), a to o viac ako 500-tisíc eur. Tržby za vodu odkanalizovanú medziročne narástli približne o 30-tisíc eur, avšak tržby za pitnú vodu poklesli o takmer 100-tisíc eur.

Aj v prípade Oravskej vodárenskej spoločnosti došlo k medziročnému poklesu tržieb za vodné, a to približne o 30-tisíc eur. Naopak, tržby za stočné narástli o viac ako 100-tisíc eur.

Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť (PVPS) vlani nepristúpila k úprave cien vodného ani stočného. Výnosy z hospodárskej činnosti dosiahli vlani 25 087 547 eur, čo je v medziročnom porovnaní pokles približne o 68-tisíc eur. Tržby z predaja služieb v porovnaní s rokom 2019 klesli o 93-tisíc eur.

Tržby za vodné medziročne poklesli aj v prípade Považskej vodárenskej spoločnosti (PoVS), a to o takmer 100-tisíc eur. V prípade stočného bol zaznamenaný len minimálny pokles.

Pokles tržieb Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti (StVPS) bol ovplyvnený hlavne poklesom v spotrebe vody na strane odberateľov a poklesom objemu zrážkových vôd. Tržby za vodné poklesli medziročne približne o 200-tisíc eur, rovnako tak aj tržby za stočné a zrážkové vody.

Niektorým podnikom tržby narástli

Výnimku predstavujú Trenčianske vodárne a kanalizácie, kde tržby za vodné medziročne narástli približne o 50-tisíc eur. Rovnaký trend zaznamenali aj tržby za vodu odkanalizovanú, ktoré sa zvýšili až o 380-tisíc eur.

Podobne na tom bola aj Vodárenská spoločnosť Ružomberok (VSR), ktorá medziročne navýšila ceny vodného o osem percent. Jej tržby za vodné medziročne narástli o viac ako 50-tisíc eur a mierne sa zvýšili aj tržby za stočné.

Ďalšiu výnimku predstavuje aj Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), ktorej medziročne narástli predovšetkým tržby za pitnú vodu, a to takmer o milión eur, pričom sa vyšplhali na sumu 47,1 milióna eur. Mierne narástli aj tržby za vodu odvedenú.

Vlaňajšie tržby Vodární a kanalizácií mesta Komárna (KOMVaK) za pitnú vodu dosiahli objem 2 048 000 eur, čo v porovnaní s rokom 2019 predstavuje len mierny nárast. Tržby za odvod odpadovej vody dosiahli 1 961 108 eur, čo zase predstavuje 2,84-percentný pokles oproti roku 2019. Tento vývoj negatívne ovplyvnili aj tržby za odvádzanie dažďových vôd v dôsledku suchšieho obdobia.

ZsVS si udržala tržby za vodné na podobnej úrovni

V prípade Trnavskej vodárenskej spoločnosti (TAVOS) poklesli v medziročnom porovnaní tržby za vodné aj stočné. Zatiaľ čo tržby za vodné predstavovali v roku 2019 sumu 7 355 000 eur, vlani predstavovali objem 7 183 000 eur. V prípade tržieb za stočné došlo k miernejšiemu poklesu o 28-tisíc eur. Ich celková suma sa vlani dostala na 11 350 000 eur.

Medziročne však narástli o viac ako 200-tisíc eur výnosy z ostatných činností. Celkové výnosy sa vyšplhali na 21 091 000 eur a v porovnaní s rokom 2019 klesli o 10-tisíc eur.

Západoslovenská vodárenská spoločnosť (ZsVS) zase vysvetľuje, že pandemická situácia v roku 2020 nespôsobila pokles výšky regulovaných tržieb, avšak ovplyvnila prerozdelenie dodávok pitnej vody podľa odvetvovej štruktúry zákazníkov.

Podnik medziročne navýšil svoje výnosy o 6,5 %. Tržby za vodu pitnú boli takmer rovnaké ako v roku 2019, pričom zaznamenali len mierny nárast o 0,1 %. Tržby za vodu odvedenú však medziročne narástli o 9,5 %, na čo mala vplyv aj zmena cenového rozhodnutia ÚRSO a nárast cien stočného.

Medziročne narástli ceny vodného aj stočného 

 
 

Zostáva vám 6% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Vo vodách severoatlantického prúdu sa podľa nového výskumu vyskytuje podstatne väčšie množstvo plastových úlomkov z obalov, lán či farebných náterov ako v iných častiach oceánu.

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Slovensko je podľa agrorezortu povinné vytvoriť vnútroštátny právny rámec v súvislosti s udeľovaním povolení na výrobu regenerovanej vody určenej na poľnohospodárske zavlažovanie.

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Vymedzenie hraníc v nariadeniach, ktoré boli prijaté ešte za bývalého režimu, nie je postačujúce, hovorí Budajov rezort. Pripravuje nové nariadenie.