Doposiaľ v štúdiách figurovali predovšetkým nanoplasty umelo vytvorené v laboratóriu, ktorých vlastnosti však nie sú zhodné s nanoplastmi skutočne sa vyskytujúcimi v životnom prostredí.
Skúmali oceánske nanoplasty z rôznych častí sveta
Do oceánu každoročne preniknú milióny ton plastového odpadu, z ktorých sa vplyvom ultrafialového žiarenia zo slnka a pohybu vody odštepujú neviditeľné nanočastice, ktoré môžu predstavovať hrozbu pre morské ekosystémy.
V novej štúdii, ktorá vyšla v odbornom periodiku Science Advances, vedci z Notredamskej univerzity prezentujú snímky, ktoré zachytávajú nanoplasty v oceáne na pobreží Číny, Južnej Kórey aj Spojených štátov amerických a Mexickom zálive.
V rámci výskumu zistili, že tieto drobné plastové úlomky, ktoré pochádzajú zo spotrebných tovarov, napríklad plastových fliaš, potravinových obalov či oblečenia, majú prekvapivo rôznorodé tvary aj chemické zloženie.
„Nanoplasty sú potenciálne toxickejšie ako väčšie plastové častice, keďže kvôli svojim malým rozmerom ľahšie prenikajú do tkanív živých organizmov,“ vysvetľuje spoluautor štúdie, profesor Tengfei Luo, ktorý pôsobí na Notredamskej univerzite.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.