Výskumníci sa rozhodli spojiť dve satelitné metódy diaľkového snímania Zeme. Výsledkom je nový indikátor sucha, ktorý zachytí aj krátkodobé výkyvy počasia.
Sucho chcú monitorovať z vermíru
Z výskumu tímu vedcov z austrálskej Griffith University a poľskej Military University of Technology vyplýva, že monitorovanie určitých oblastí sveta, napríklad povodia Amazonskej nížiny, pomocou satelitov z vesmíru sa môže osvedčiť pri predpovedaní sucha.
Odborníci skombinovali dve pokročilé satelitné metódy, globálny lokalizačný systém, teda GPS, a takzvaný GRACE – Gravity Recovery and Climate Experiment, ktorý je projektom NASA a Nemeckého strediska pre letectvo a kozmonautiku zameraným na podrobné meranie gravitačného poľa Zeme.
Tieto dve techniky diaľkového snímania sú vo všeobecnosti užitočné pre monitorovanie zásob vody na súši a osvedčili sa už pri sledovaní zmien v sladkých vodách po celom svete, vrátane podzemnej vody. Vedci sa preto teraz rozhodli zistťi, či ich možno využiť aj na zdokonalenie monitorovania sucha.
Skombinovali silné stránky dvoch postupov
Spoluautor štúdie Dr. Christopher Ndehedehe vysvetľuje, že obe metódy majú svoje nevýhody, ktoré komplikujú meranie zmien v hydrosfére. Sysém GRACE síce poskytuje spoľahlivé dáta na úrovni veľkých plôch, no nie je dostatočne presný na lokálnej úrovni.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.