Z výskumu vyplýva, že stromy rastúce pri umelo zvýšených hladinách oxidu uhličitého dokážu efektívnejšie nakladať s vodou.
Užitočné zistenia pre budúce prognózy
Podľa štúdie výskumného tímu z Birminghamskej univerzity stromy vystavené zvýšeným koncentráciám CO2 zefektívnili svoje využitie vody zvýšením absorpcie uhlíka, pričom zároveň vodu uchovávali tým, že prispôsobili otváranie a zatváranie prieduchov umiestnených na listoch.
Závery výskumu boli publikované v odbornom časopise New Phytologist a vyplýva z nich, že na rozdiel od predošlých predpokladov všetky skúmané typy stromov reagovali na upravené podmienky rovnako.
Výsledky poskytujú nový pohľad na modelovanie správania rastlín pri zvýšených hladinách CO2. Ide o dôležité informácie pre vedcov, ktorí sa snažia predpovedať, ako budú lesy reagovať na atmosférické podmienky budúcnosti.
Rovnováha medzi uhlíkom a vodou
Pre všetky rastliny je dôležitý balans medzi ziskom uhlíka a stratou vody, ktorý je podmienený štruktúrou rastliny, predovšetkým jej prieduchmi.
Prieduchy sa otvárajú a zatvárajú, čo umožňuje rastline absorbovať oxid uhličitý, ktorý je nevyhnutný pre rast, no keď sú prieduchy otvorené, rastlina zároveň prichádza o vodu. To znamená, že rastlina musí nájsť kompromis medzi absorbovaním maximálneho množstva CO2 a súčasne minimalizovaním straty vody.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.