Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

V Žarnovici chcú vykurovať mesto teplou banskou vodou

Cieľom projektu zameraného na využitie obnoviteľných zdrojov je diverzifikácia palivovej základne a zníženie emisií znečisťujúcich látok.

V Žarnovici chcú vykurovať mesto teplou banskou vodou

Ilustračné foto: Wikipedia

Voznická dedičná štôlňa Jozefa II. bola v období 18. a 19. storočia údajne najväčším banským dielom na svete. S dĺžkou viac ako 16 kilometrov odvádzala do rieky Hron banské vody z celej banskoštiavnickej rudnej oblasti.

Spoločnosť Žarnovická energetická, s. r. o., ktorá má od roku 2009 na starosť vykurovanie v meste Žarnovica plánuje využívať teplú banskú vodu, ktorá z nej v súčasnosti vyteká bez jej ďašieho využitia. Informoval o tom denník SME a Denník N.

Zámerom navrhovanej činnosti, ktorý spoločnosť predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA) je rozšírenie systému centrálneho zásobovania teplom. Spracovateľom zámeru je košická spoločnosť DOUBLE K s.r.o.

Banskú vodu chcú v prvej fáze čerpať z výtoku banskej štôlne cez novovybudovanú retenčnú šachtu a privádzať do areálu spoločnosti Žamovická energetická.

Tu sa pomocou tepelných čerpadiel, ktoré budú riešené samostatným stavebným konaním zvýši jej teplota. Ohriata voda sa následne použije ako vstup do vykurovania pre systém centrálneho zásobovania teplom v Žarnovici.

Voda sa po ochladení bude vypúšťať do areálovej dažďovej kanalizácie, ktorá je vyústená do rieky Hron.

Ako uvádza Oznámenie o začatí územného konania a nariadenie ústneho pojednávania, viac ako 3 km dlhá trasa teplovodnej siete bude vedená v katastrálnych územiach obce Voznica a mesta Žarnovica po pozemkoch, ktoré nie sú zastavané.

Do spoločného výkopu bude uložená aj optická sieť pre prenos dát a informácií z OST do dispečerského strediska v centrálnej kotolni. Bude slúžiť ako meracia a záložná sieť na reguláciu energetiky a na napájanie meracích a regulačných zariadení.

https://www.inisoft.sk/

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.