INNOGY
INNOGY
INECS

V Únii uľahčujú vodný manažment vesmírne technológie

Projekt s názvom SPACE-O umožňuje rýchle predpovedanie možných problémov v oblasti kvality pitnej vody. Vodárenské spoločnosti tak majú možnosť včas uskutočniť nevyhnutné opatrenia.

V Únii uľahčujú vodný manažment vesmírne technológie

Foto: SPACE-O

Využívanie vesmírnych technológií v rôznych odvetviach hospodárstva EÚ v poslednom období značne narastá.

Obhajcovia takýchto technológií tvrdia, že satelitné údaje by mohli pomôcť zlepšiť alebo dokonca optimalizovať výrobu od poľnohospodárskych postupov až po spracovanie pitnej vody.

Pitná voda predstavuje približne 18 % celkovej čerpanej vody v Európskej únii. Je spracovaná a zásobovaná takmer 70 000 zariadeniami, čo je dôkazom toho, že voda predstavuje dôležitý prvok v environmentálnom, sociálnom aj hospodárskom sektore.

Tlak na vodné zdroje vyvíjajú viaceré sektory

Podľa Európskej environmentálnej agentúry do poľnohospodárstva smeruje až 40 % celkovej využitej vody za rok, do energetiky približne 28 percent. Tu je voda využívaná najmä v chladiacich procesoch v elektrárňach.

Do ťažby a výroby smeruje asi 18 % celkovej využívanej vody a v prípade domácností je to približne 12 percent. Samozrejme, sektorové využívanie vody sa líši región od regiónu.

Foto: SPACE-O

Zatiaľ čo najvyšší tlak na vodné zdroje spôsobuje poľnohospodárstvo v južnej Európe, v prípade severnej Európy takáto činnosť len do veľmi malej miery ovplyvňuje množstvo dostupných zásob.

Vzhľadom na extrémne suchá v kombinácii s rastom celosvetovej populácie, nedostatkom vody a potrebou presného spracovania vody kvôli odstraňovaniu pesticídov a hnojív sa vedci čoraz viac zameriavajú na výskum toho, ako efektívnejšie riadiť vodu. Jednou z odpovedí je aj projekt s názvom SPACE-O.

Efektívne nakladanie s pitnou vodou

Techniky družicového diaľkového snímania sa vo veľkom používajú na systematické štúdium zemského povrchu. Majú veľa aplikácií vo vede, a to aj v oblasti hodnotenia a kvantifikácie zmien v kvalite vody.

Projekt SPACE-O, ktorý je financovaný z výskumného a inovačného programu EÚ Horizont 2020, sa práve zameriava na lepšie hospodárenie s pitnou vodou.

Foto: SPACE-O

Platforma využíva okrem iného satelitné údaje z programu Copernicus, ktorý pozoruje Zem a jeho cieľom je pomôcť manažérom vodných zdrojov pri prekonávaní každodenných prevádzkových problémov.

Vodohospodári tak využívajú platformu SPACE-O na monitorovanie zmien v kvalite surovej vody a týmto zisteniam prispôsobujú každodennú prevádzku s cieľom dosiahnuť najlepšie možné normy vody.

Predpovede o kvalite vody

Prostredníctvom satelitných snímok z programu Copernicus a iných pokročilých modelov výskumníci vytvorili vodný informačný systém, ktorý vytvára presné a krátkodobé prognózy (až do desiatich dní) o kvalite a množstve vody v jazerách a nádržiach.

Platforma SPACE-O integruje najmodernejšiu satelitnú technológiu a monitorovanie s pokročilými hydrologickými modelmi kvality vody a nástrojmi informačných a komunikačných technológií do výkonného systému podpory rýchleho a efektívneho rozhodovania.

Podľa autorov tohto projektu má SPACE-O hneď niekoľko cieľov. V prvom rade chcú európski výskumníci podporovať technologické inovácie zvýšením využívania a prístupu satelitných údajov vodárenskými spoločnosťami.

Foto: SPACE-O

Ďalším cieľom je poskytnúť optimalizované operácie pre vodárenské spoločnosti. Ich manažéri tak budú schopní uskutočniť rýchlejšie rozhodnutia hneď na operatívnej úrovni v prípade, že dochádza ku krátkodobým až strednodobým zmenám vo vodnom zdroji.

V neposlednom rade je zámerom autorov lepšie porozumieť špecifickým environmentálnym problémom pomocou kombinácie satelitných a modelovaných údajov, ale aj pozorovaní samotných občanov.

Foto: SPACE-O

„Platforma SPACE-O má za cieľ poskytnúť nástroje, ktoré môžu pomôcť interpretovať informácie o vode z rôznych zdrojov vrátane satelitných údajov. Napríklad existujú nástroje na predpovedanie kvality vody vrátane zákalu a prítomnosti rias v nádržiach,“ konštatujú autori projektu.

Zverejnili aj prípadové štúdie

Výskumníci predstavili aj niekoľko prípadových štúdií, na ktorých sa daný projekt testuje. Príkladom je priehrada Aposelemis v Grécku, ktorá dodáva pitnú vodu pre 300-tisíc ľudí v oblasti okolo mesta Iraklio.

Vodu spracovávajú v úpravní vody Aposelemis, pričom využívajú viaceré metódy – ozónovanie, koaguláciu, filtráciu piesku či chloráciu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
SPACE-O

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Výstava VOD-KA 2019 sa tešila dosiaľ najväčšiemu záujmu aj novinkám

Výstava VOD-KA 2019 sa tešila dosiaľ najväčšiemu záujmu aj novinkám

Počet návštevníkov dosiahol viac ako 10-tisíc. Prvýkrát bol súčasťou výstavy aj trh práce. Denník Voda-portal.sk bol mediálnym partnerom podujatia.

„Old school“ riadenie, zadlženosť aj Kmotrík. Možný budúci šéf BVS pomenoval hlavné problémy

„Old school“ riadenie, zadlženosť aj Kmotrík. Možný budúci šéf BVS pomenoval hlavné problémy

Výberová komisia odporučila primátorovi navrhnúť na mestskom zastupiteľstve Petra Olajoša za predsedu predstavenstva BVS. Ten prišiel s kritikou súčasného stavu, ale aj s jasnou víziou do budúcnosti.

Problémy s eurofondovým projektom musela OVS riešiť aj vlani

Problémy s eurofondovým projektom musela OVS riešiť aj vlani

Komplikácie pretrvávajú už dlhšiu dobu. Vedenie OVS kritizuje nedôsledne vykonanú prácu zo strany zhotoviteľa.