Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

V Tatrách potápači vylovili 562 kilogramov odpadu, našli aj tomahawk Gojka Mitiča

Potápači vyčistili tri plesá a kameňolom v popradskej Kvetnici. Za štvrťstoročie konania tejto akcie vylovili viac ako šesťtisíc kilogramov odpadu. V poslednom čase sú to najmä obaly z potravín.

V Tatrách potápači vylovili 562 kilogramov odpadu, našli aj tomahawk Gojka Mitiča

Foto: ŠL TANAP

Začiatkom októbra sa v Tatrách konala akcia s názvom Čisté vody, ktorá má už dvadsaťpäťročnú históriu. V rámci nej sa do troch tatranských plies ponorili potápači, aby vyčistili neporiadok najmä po letnej turistickej sezóne.

V tomto roku k trojici plies pridali aj kameňolom v popradskej Kvetnici. Najpočetnejším druhom odpadu boli sklenené fľaše či plastové poháriky.

Našli aj sekerku z roku 1967

Najzaujímavejším nálezom bol tomahawk, ktorý potápači vylovili zo Štrbského plesa. Ten tu zostal pravdepodobne po nakrúcaní filmu Náčelník Veľký had z roku 1967, kde hlavnú rolu obsadil legendárny Gojko Mitič.

V tomto roku došlo k čisteniu Velického, Popradského a Štrbského plesa. Celkovo bolo do prác zapojených 41 potápačov, pričom ďalší ôsmi zase vyčistili spomínaný kameňolom v Kvetnici.

Najviac odpadu našli v lome

Odpad, ktorý vytiahli na breh, mal súhrnnú hmotnosť 562 kilogramov. Úplne najväčší podiel z celkového odpadu vylovili potápači na dne lomu, kde sa toto veľké upratovanie konalo prvý raz.

Ležalo tu až 406,5 kilogramu najrozličnejšieho odpadu – na dne našli tašku s knihami, televízor, pneumatiky, rôzne laná, železá, ale aj bežný domový odpad.

Foto: ŠL TANAP

Ako je už zvykom, najväčší záujem prejavili potápači o čistenie Štrbského plesa. Zúčastnilo sa ho až 28 dobrovoľníkov z celkového počtu zúčastnených. Na jeho dne našli 77 kilogramov odpadu.

Vylovili aj meteostanicu

„Okrem množstva plastových pohárikov končili vo vreciach silonové vlasce, rôzne tyčky či časti plotov, ktoré boli nastavané cez pleso počas pretekov,“ vysvetľuje koordinátor akcie za Štátne lesy TANAP-u Pavol Kráľ.

Na dne sa však nachádzali aj rôzne mince a už spomenutá sekerka z roku 1967, ktorá sa stala skutočnou kuriozitou. Nevšedným nálezom bola aj malá meteostanica, ktorú potápači vylovili z prostriedku plesa.

Foto: ŠL TANAP

Z Popradského plesa zase vylovili nový dron, ale aj skrinky, sklo, tehly, dosky a konzervy. Do čistenia tejto časti sa zapojilo osem potápačov, pričom našli až 46,5 kilogramu odpadu. Posledná pätica sa rozhodla vyčistiť Velické pleso. Tu našli 32 kilogramov odpadu, a to hlavne tehly.

Za 25 rokov vytiahli viac ako 6-tisíc kilogramov odpadu

„Dvadsiaty piaty ročník akcie sa vydaril. Poseidon zariadil špičkové počasie, no najdôležitejšie je, že všetci, ktorí vošli do vody, sa z nej aj vynorili. Teší ma, že odpadkov v tatranských plesách ubúda. Kvetnický lom je nová lokalita, ktorú sme čistili po prvý raz, o čom svedčí aj množstvo vyloveného odpadu, ale verím, že ho bude z roka na rok menej,“ zhodnotil priebeh akcie jej dlhoročný koordinátor.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.