Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

V sladkovodných zdrojoch rastie koncentrácia solí, varujú odborníci

Tento problém sa netýka len Spojených štátov, ale aj Európy.

V sladkovodných zdrojoch rastie koncentrácia solí, varujú odborníci

Foto: Depositphotos

Tak ako príliš veľa potravinovej soli neprospieva ľudskému organizmu, nadmerná koncentrácia solí v potokoch, jazerách, iných sladkovodných zdrojoch a podzemných vodách ohrozuje zdravie ekosystémov a bezpečnosť pitnej vody. Upozornila na to americká nezávislá federálna agentúra National Science Foundation.

„Úroveň solí v sladkých vodách v celých Spojených štátoch rýchlo rastie,“ uviedol Stanley Grant, environmentálny inžinier z univerzity Virginia Tech a hlavný riešiteľ projektu financovaného z US National Science Foundation, ktorý sa zameriava na nové spôsoby riešenia problému.

„Ak neprídeme na to, ako tento trend čoskoro zvrátiť, mohol by sa stať jednou z hlavných environmentálnych výziev nášho národa,“ dodáva.

Medzi vinníkov patrí nadmerné solenie na cestách a parkoviskách počas zimy, ako aj vypúšťanie priemyselných a komunálnych odpadových vôd. Riešenie problému však podľa neho nebude jednoduché.

Ide o globálny problém, hovoria odborníci

„Reverzia solenia sladkej vody si bude vyžadovať zmenu spôsobu, akým navrhujeme a prevádzkujeme našu inžiniersku infraštruktúru, ako aj zmenu každodenných rozhodnutí, ktoré všetci robíme, od domácich produktov, ktoré používame, ako sú napríklad čistiace prostriedky, až po množstvo solí, ktoré treba sypať na naše zľadovatené cesty,“ uviedol Sujay Kaushal z Marylandskej univerzity, spoluriešiteľ grantu NSF.

Vedci tvrdia, že zasolenie sladkej vody je jednou z mnohých prichádzajúcich environmentálnych hrozieb, ktoré sa pomocou tradičných prístupov nedajú ľahko vyriešiť.

Podľa odborníkov riešenie zložitých výziev v oblasti životného prostredia, ako je zvýšená slanosť v sladkých vodách, nemožno dosiahnuť bez integrácie viacerých disciplín a zainteresovaných strán.

Salinizácia je podľa viacerých odborníkov globálna a rastúca hrozba, ktorá ovplyvňuje mnoho riek a jazier na svete. Okrem solenia môže mať veľa rôznych príčin, ako je napríklad nesprávne zavlažovanie, klčovanie či ťažobná činnosť.

Dá sa pritom očakávať, že tento problém ešte viac narastie v reakcii na zmenu klímy a zvýšený odber vody v dôsledku rastúcej ľudskej spotreby.

Problematické Spojené štáty

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Čistiarenské kaly môžeme zhodnocovať rôzne. Aj na registrované hnojivo

Čistiarenské kaly môžeme zhodnocovať rôzne. Aj na registrované hnojivo

Odborník Jan Ševčík vysvetľuje, ako prebieha celý proces sušenia kalov a aké výhody prináša materiálová transformácia čistiarenských kalov na registrované hnojivo.

Vodárne dokážu optimalizovať prevádzkové náklady na ČOV pomerne jednoducho

Vodárne dokážu optimalizovať prevádzkové náklady na ČOV pomerne jednoducho

Ako znížiť prevádzkové náklady na čistenie odpadových vôd? Odborník zo spoločnosti Xylem prináša niekoľko zaručených tipov.

Aký vplyv majú zrážkové vody na ČOV? Odborník z brnianskych vodární vysvetľuje

Aký vplyv majú zrážkové vody na ČOV? Odborník z brnianskych vodární vysvetľuje

Kľúčom k pochopeniu je systematický a sofistikovaný monitoring.