INNOGY
INNOGY
INECS

V paneláku v českom meste splachujú sivou vodou

Šetria nielen vodu, ale aj financie.

V paneláku v českom meste splachujú šedou vodou

Český rozhlas

V jednom panelovom dome v českom meste Jiříkov, ktoré leží v okrese Děčín, majú vlastnú čističku odpadových vôd. Môžu tak vodu, ktorú ľudia vypustia z vane alebo z práčky, používať znovu, konkrétne na splachovanie záchodov.

Zariadenie je v prevádzke necelé dva mesiace. Bytové družstvo chce rovnakú technológiu postupne zaviesť do všetkých svojich domov.

zdroj: Český rozhlas

Celý proces prebieha v pivnici, kde sa nachádzajú dve nádrže na vodu, každá s objemom troch kubíkov. „Sem sa zvádza všetka voda z umývadiel, spŕch, vaní aj práčok,“ ukazuje správca panelového domu Jan Honzík na dve obrie nádrže na vodu.

Do prvej nádrže ide použitá voda. Tam sa mechanicky vyčistí pomocou membrány. Baktérie, ktoré sú vo vnútri nádrže, ju potom premenia na čistú. Do vody sa púšťa kyslík, ktorý baktérie potrebujú k životu a svojej činnosti. Vyčistená voda potom pokračuje do druhej nádrže.

Technológia na spracovanie takzvanej sivej vody nie je v Česku bežne rozšírená. Výrobca tohto zariadenia sa preto musí držať americkej normy. Kto by si myslel, že vyčistená voda nepekne zapácha, mýlil by sa. V poslednej fáze totiž prechádza UV lampou.

zdroj: Český rozhlas

„Denne sme takto schopní vyčistiť 1,5 kubíkov vody. Naša potreba na splachovanie WC je zhruba kubík. Je to pre 22 bytových jednotiek,“ vysvetľuje Honzík.

Ľudia v tomto dome tak šetria nielen vodu, ale aj financie. Kubík bežnej vody stojí zhruba sto korún, premena „sivej vody“ pritom vyjde približne na dvadsať korún. Samotná čistička stála obyvateľov jiříkovského panelového domu pol milióna korún (približne dvadsaťtisíc eur – pozn. red.).

Sivou vodou sa označujú splaškové odpadové vody, ktoré však neobsahujú fekálie a moč. Ide teda o také vody, ktoré odtekajú z umývadiel, vaní, spŕch či drezov. Sivú vodu je možné po úprave použiť ako vodu prevádzkovú (tzv. bielu vodu) pre splachovanie záchodov, pisoárov a polievanie záhrad, čím vzniká výrazná úspor nákladov na stočné.

Zdroj: Daniela Pilařová, Český rozhlas


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.