Viacero oblastí po celom svete čelí nadmerným suchám a nedostatku vody. Niektorými opatreniami však môžeme riziká výrazne eliminovať.
K „Dňu nula“, počas ktorého vláda uzavrie kohútiky pre väčšinu domov a podnikov v Kapskom Meste, tento rok ešte pravdepodobne nedôjde. Neznamená to však, že situácia s vodnou krízou sa vyriešila.
A čo sa stane, ak takýto deň nastane? Pre mesto to bude mať vážne následky. Odborníci už teraz varujú o riziku výrazného zhoršenia zdravotného stavu jeho obyvateľov.
Predpokladá sa, že značne narastie počet nakazení listeriózou, ale aj ochoreniami, ktoré sa rýchlejšie prenášajú telesným kontaktom cez kožu.
Okrem zdravia bude narušená aj infraštruktúra. Potrubia budú pravdepodobne v dôsledku sucha praskať, čím môže byť ohrozená distribúcia vody do budúcnosti.
Napriek tomu, že Kapské Mesto v súčasnosti predstavuje extrémny prípad v otázke zásob vody, na svete nájdeme viac miest, ktorým hrozí podobný scenár.
Nemusí to však byť tak. Ak mestá včas uskutočnia určité kroky a opatrenia, môžu výrazne zvýšiť bezpečnosť vody a odolnosť voči potenciálnym krízam.
Porozumenie rizikám
Mnoho miest zažíva narastajúce riziká v súvislosti so zásobami vodou. Zmena klímy v určitých oblastiach mení hydrologický cyklus, čím sa zrážky stávajú viac premenlivými a suchá častejšími a intenzívnejšími.
Zároveň tempo rastu svetových miest dosahuje hodnotu 3 miliónov ľudí týždenne, následkom čoho narastá súťaž o vzácne zdroje.
Mestá, ktoré sa nachádzajú v oblasti rapídne sa meniacich prírodných podmienok, ako je aj samotné Kapské Mesto, musia opatrne merať a predpovedať vplyvy klimatických zmien, populačného rastu a vzrastajúceho dopytu po ich vodných systémoch.
Existujú rôzne aplikácie, ktoré analyticky spracúvajú a pravidelne aktualizujú informácie o oblastiach, ktorým hrozia najväčšie riziká. Na základe daných informácií potom musí každé mesto zvážiť hrozby, ktorým čelí, a na základe toho naplánovať svoju stratégiu.
Čas pozrieť sa na vodný rozpočet
Mestá majú obmedzené vodné zdroje a podľa toho musia upravovať svoj rozpočet. Vodný manažment sa stáva ešte viac problematickejším v obdobiach pretrvávajúceho sucha.
Príkladom je samotné Kapské Mesto. Keď v rokoch 2015 a 2016 začali vysychať zásoby vody v jeho západných častiach, vláda alokovala 40 % vody pre poľnohospodárstvo a 60 % pre samotné mesto.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.